Teknoloji ve İnternet

Gatorade’in nostaljik maçları

Ödüllü kampanyalardan Replay-Gatorade’den bahsedelim biraz. Ünlü Amerikan enerji ve spor içeceği Gatorade ilk olarak 2008’de akıllıca kurgulanmış bir PR sayesinde ilginç bir viral kampanya tasarlamıştı.

İlk kampanya için Amerikan futbolu ligi’nin 1993 senesinde 7-7 biten final maçının tekrarı kurgulandı. Gatorade o maçta oynamış tüm oyuncuları bir araya getirdi. Tahmin edersiniz ki hepsi 30’lu yaşlarında ve formları pek yerinde değiller:)Gatorade kampına alınan tüm oyuncular yaklaşık 1,5 ay boyunca sporculara egzersiz ve diyet uygulamasıyla form kazandırılmaya çalışıldı. Maç tekrarlandı, Fox TV’de ve bu kampanyaya özel olarak hazırlanan web sitesinde Replay kampanyası ve tüm antremanlar ile ilgili bütün görüntüler paylaşıldı. 2008’de maçı 15.000 kişi sahada izledi. Biletler 90 dakikada tükendi, biletler e-bay’de 6 katı fiyatla satışa çıktı.

Özetle o dönem başarılı viral pazarlama kurgusu sayesinde tahmin edilenin çok üzerinde insana ulaşıldı. Gatorade’in satışları bu kampanyanın ardından 63% arttı.

Gatorade tabii ki bu artışla yetinmedi. Kampanyanın 2. ve 3. serilerini merak edenler www.replaytheseries.com ‘ı ziyaret edebilirler:)

Gatorade’in nostaljik maçları&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: