Teknoloji ve İnternet

IBM’den çevreci oyun,CityOne!

Son zamanların en popüler oyunları neler derseniz şüphesiz şehir kurma oyunları ilk sırayı alır. Özellikle SimCity’ye benzer oyunlarda, altyapıları oluşturma, şehir planlamaları, mali işleri yönetmek oldukça eğlenceli olabiliyor. İşte bu oyunlara IBM’den bir yenisi eklendi, tüm dünyanın online olarak oynayabileceği ve oynayanlara çevreci bilinç aşılayan yeni oyununu tanıttı: IBM CityOne

IBM CityOne aslında yeni bir şehir planlama oyunu olsa da sosyal sorumluluk bilinci taşıması onu diğerlerinden oldukça farklılaştırıyor. Oyunun amacı yetkililerin, ajansların ve tasarımcıların, iklim değişiklikleri ve enerji kaynakları gibi gerçek dünya sorunları ile ilgilenmesi. CityOne, ayrıca SimCity ve benzer oyun sürümlerinde olduğu gibi sıfırdan başlamak yerine, oluşumu tamamlanmış şehir senaryoları üzerinden yola çıkıyor. Aynı gerçek yaşamda olduğu gibi oyuncular tüm sorunlarla baş etmek zorunda kalıyorlar. Örneğin, oyundaki “Su Krizi Yönetimi” içerisinde şehirde su tüketimi, nüfusun iki katı kadar artıyor. Tedarikçiler azalırken tedarik edilebilen sular ise kirlenmiş ve sadece belediyenin su kanalları akıtan borulardan ibaret. Hepsi bir yana, enerji fiyatları giderek yükseliyor. İşte böyle bir ortamda oyunculardan en yüksek kalitedeki suyun en düşük maliyetle dağıtımını gerçekleştirmeleri bekleniyor. Kısaca CityOne’da iş başa düşüyor:) Buna benzer olarak CityOne’da 100’den fazla senaryo bulunuyor.

Oyun ilk kez Mayıs 2010’da duyurulmuştu ama esas Ekim 2010’da online olması ile birlikte dünya üzerindeki bir çok ülkeden yüzlerce oyuncu CityOne keyfini yaşamaya ve aynı zamanda global dünya sorunlarına çözüm bulmaya başladı. Hem başarılı bir viral pazarlama kurgusu, hem yaratıcı bir sosyal sorumluluk projesi. Siz de bu ücretsiz oyunla dünya sorunlarına çözüm bulmak isterseniz, aşağıdaki videoyu izleyerek oyun hakkında özet bir bilgi edinebilirsiniz.

IBM’den çevreci oyun,CityOne!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: