Teknoloji ve İnternet

Kolay,Hızlı,Güvenli Ticaret, Mobil Ticaret!

15 Şubat’ta gerçekleşen Webrazzi E-Ticaret’12 konferansında sektörün önde gelen isimleri bir araya geldi. Konuşmacıların her biri önemli veriler, analizler, rakamlar paylaştılar. İlk konuşmacı BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun paylaştığı verilere göre Türkiye’de E-Ticaret hacmi 23 milyar TL. Banka kartları 82 milyon adete ulaştı. Banka kartları sayısında 2011’de %17′lik bir büyüme sağlandı. Ama internette kredi kartı üzerinden alışveriş yapmaya güven duymayanlar için kapıda ödeme’ye alternatif mobil ödemede daha gidilecek yol var. Gelir Ortakları Kurucusu Yunus Güvenen de  E-Ticaret  müşteri kazanımı üzerine bir konuşma yaptı. Yunus Güvenen kendi platformlarından reklamverenlere 12 milyon TL’nin üzerinde bir satış cirosu sunduğunu söylerken, işlem başına ücretin önemini vurguladı.

İkinci bölüme Mikro Ödeme‘den Murat Yerdekalmazer mobil ticaret hakkında son dönemdeki gelişmeleri paylaştı. 2008’de Apple’ın  App Store’u açarak mobil alışverişe ivme kazandımasıyla 0,99 dolarlık satışların dip toplamda nerelere ulaştığını hatırlattı. Yerdekalmazer’e göre mobil ticaretin tercih edilmesinin 3 temel nedeni var: kolay, hızlı ve güvenli olması.

Özetle hepsinin ortak sonucu Türkiye’nin E-Ticaret pazarı için taşıdığı potansiyel değer ve bu noktada kilit rol oynayacak alanlardan birisinin de mobil ödeme sistemi olduğuydu. Önemli E-Ticaret siteleri mobil ödeme ilgili operatörlerin komisyon oranları konusunda biraz daha yol katetmelerini talep ettiler 🙂  Hal böyle olunca ister istemez E-ticaret’in beraberinde sürüklediği alanlardan birisi de sosyal ticaret akıllara geliyor. Malum sosyal ticaret son zamanların yükselen değeri. Satın aldığınız ürünleri paylaştığınız sosyal ağlar ticari açıdan son derece önemli. Önümüzdeki 5 yıl boyunca sürekli ivmeli olarak büyümesi beklenen sosyal ticaretin, 2016 yılında gelindiğinde dünya genelinde 30 milyar dolarlık bir pazar haline gelmesi bekleniyor. Ünlü dijital pazarlama firması Digitas tarafından yapılan online ankete göre kullanıcıların %55′i sosyal medya üzerinden alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerini vermekten rahatsız. Türkiye’de E-Ticaret’in gelişmesinde kilit rol oynayacak alanlardan birisi de ödeme sistemleri olarak gösteriliyor. Kısaca  mobil ödeme şüphesiz E-ticaret siteleri ve sosyal ticaret için önümüzdeki dönemin anahtarı olacak. Tesco’nun bu alanda fark yaratan çalışması izlenmeye değer. Yakın zamanda sosyalleşirken bu örneklerle daha sık karşılasacağız 🙂

Kolay,Hızlı,Güvenli Ticaret, Mobil Ticaret!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: