Teknoloji ve İnternet

“Lose Yourself In The Smart Music, Smart World” Yeni Nesil Müzik Endüstrisi

Sony’nin Walkman ile başlattığı taşınabilir müzik devriminden sonra, Apple, iPod’un lansmanı ile tam 13 sene önce dünya müzik endüstrisinde bambaşka bir döneme geçmemizi sağlamıştı. Binlerce şarkıyı cebimizde taşıma imkanı sunan iPod’un başarısı, aynı zamanda Apple’ın iTunes ile mobil sektördeki hakimiyeti için de itici bir güç olmuştu. google_youtube.03Youtube’un 2006 yılında Google tarafından satın alınmasından sonra ise, online müzik ve video aktarım teknolojisi ve gelişen internet bağlantı hızıyla birlikte online müzik dinleme ve video seyretme oranları her geçen saniye artmaya devam etmekte.

bii-sai-cotd-household-cell-spending-2Online müzik uygulamalarının hızla yükselen trendi, mobil internet sağlayıcılarını da sevindirirken şimdilerde ise Shazam’ın dünya müzik endüstrisinde 10%’luk bir paya sahip. Akıllı müzik ürün ve servislerine tüketici elektroniği pazarından baktığımızda ise, Nesnelerin İnterneti ile hayatımızın her alanında var olan ve giderek daha da akıllılaşan cihazlarımızın bizi müziksiz bırakmadığını görüyoruz. 🙂

ifa2014_lg_1

Evet evimizde mutfaktan salona geçerken veya evden çıkıp arabamıza bindiğimizde fonda dinlemekten bıkmadığımız o en sevdiğimiz parçayla güne devam etmenin keyfi bambaşka… Bu alanda LG’nin Smart Hi-Fi Audio sistemi yeni nesil akıllı müzik ürünlerinin son ve en keyifli örneklerinden. Diğer yandan akıllı müzik uygulamalarının da teknoloji markalarıyla özel işbirliklerine girdiklerini gözlemiyoruz: Philips’in Spotify ile her odada müzik keyfi sunan servisi ise mobil müzik keyfini evin her alanında yaşatan en iyi kurgulardan.

ifa2014_philips_1

Bir zamanlar Walkman ile taşınabilir müzik teknolojisiyle bizi büyüleyen Sony de, yeni nesil müzik uygulamalarından geri kalmayarak ev içi akıllı müzik performans sistemiyle karşımıza çıkıp, son teknolojilerini kulaklarımıza sunuyor.

ifa2014_sony_1

Müzik hayatta motivasyon kaynağımız olmaya devam ederken, gelişen teknolojilerle birlikte müziğin sadece ruhumuza ulaşma şekli değişiyor. Artık istediğimiz her yerde, en pratik ve en uygun maliyetlerle ruhumuzu beslemek mümkünken dünya müzik endüstrisinde ise yeni iş modelleri ve yeni pazarlama uygulamaları oluşuyor. Özetle tüm dünya, biz daha iyi müzik dinleyebilelim diye var gücüyle çalışıyor! 🙂

Yeni nesil müzik endüstrisinin hayatımıza kattığı değerlerle ilgiliyseniz, Beats’in Sound Symposium‘unu dinlemenizi öneririm. Ama öncesinde Shazam sayesinde keşfettiğim Ed Sheeren’dan en favori parçamı bir de Beats Sounds eşliğinde dinleyin olur mu?

“Lose Yourself In The Smart Music, Smart World” Yeni Nesil Müzik Endüstrisi&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: