Teknoloji ve İnternet

E-ticaret’te roket hızı

E-ticaret sektörünün olmazsa olmaz dinamiklerinden biri olan kredi kartları ve kredi kartı kullanımı Türkiye’de her geçen dönemde artmaya devam ediyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM),  geçtiğimiz günlerde 2012 yılı ilk altı ayını kapsayan kartlı ödeme sistemleri verilerini paylaştı. Aşağıdaki infografikten de inceleyebileceğiniz üzere tablo gayet olumlu. Türkiye’deki kartlı ödeme sistemlerinin hemen hemen bütün kalemlerinde artış yaşandı. Diğer yandan ülkemizde yaklaşık 35 milyon internet kullanıcısı, 8 milyon da e-ticaret müşterisi olduğunu tahmin ediyoruz.

Peki pazarda bu kadar fırsat varken geçen hafta Türkiye operasyonlarını durdurduğunu açıklayan uluslar arası internet devi Rocket Internet neden böyle bir karar almış olabilir?

Klonların efendisi olarak tanınan Rocket Internet 2011 yılının ikinci yarısında Türkiye pazarına girip, birbiri ardına açtığı sporena.com, evimister.com, zidaya.com gibi dikey e-ticaret siteleri ile piyasada rüzgar gibi eserken, aslında farketmeden hızlı büyüme ve agresif insan kaynağı stratejisiyle sona doğru roket hızıyla geldi. Bu olumsuz durum kısa vadede yabancı yatırımcıları Türkiye’ye biraz daha şüpheli yaklaştıracaktır maalesef.

Diğer bir yandan değerlendirecek olursak kısa vadede olumsuz bir gelişme olarak gözüken bu tablo, aslında orta vadede olumlu olarak değerlendirilebilir. Neden mi? Türkiye gibi markalarla kurulan duygusal bağın ön planda olduğu bir Akdeniz ülkesinde “klonlama” felsefesinin doğru bir tercih olmadığı tecrübeyle deneyimlenmiş oldu. Diğer bir önemli çıkarım ise son kullanıcıya daha ucuz ürünler satmak ve pazardan pay kapmak için uygulanan “agresif” düşük kar marjı politikasının uzun vadede sürdürebilir olmayışı.

Sonuç olarak, böyle bir tabloyla karşı karşıya kalan “analitik Rocket Internet” kendince doğru bir karar alarak rotasını daha yüksek kar marjı ile daha yüksek ROI alabileceği rekabetsiz ülkelere çevirme kararı aldı. Özetle Türkiye’de e-ticaret sektörüde işler iyi gidiyor, rekabet giderek artıyor ama en önemlisi yerli yatırımcıların eli oldukça kuvvetli.  

BKM 2012 yılı ilk yarı Kartlı Ödeme Sistemleri Raporu’nun infografiğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

E-ticaret’te roket hızı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: