Teknoloji ve İnternet

Almalı mı/Almamalı mı? İşte tüm mesele ZMOT

Geçtiğimiz hafta Google Türkiye’de perakende ve telekom sektörleri yöneticisi ve aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde online pazarlama dersleri veren Mahir Erkan’ın iki farklı sunumuna katılma şansım oldu. İlk sunum, e-ticaretin dünyadaki durumu ve Türkiye’deki e-ticaret pazarını değerlendirdiği “E-ticaret Çağı” adlı kitabının ilk baskı okuyucularına özel düzenlenen eğitimdi. Bu faydalı eğitimle ilgili izlenimlerimi önümüzdeki günlerde blogtan takip edebilirsiniz.

Diğer sunumun ve aynı zamanda bu yazının konusu  ZMOT (Zero Moment Of Truth) içinse  dijital pazarlamanın yeni kavramı diyebiliriz.

Çok değil, yakın zamana kadar bir ürünü almadan önce, o ürün hakkında fikir edinebilmek için yakınlarımızın görüşlerini ya da o ürünle ilgili çıkmış reklamları referans alırdık. Bugün ise bu yöntemler artık yeterli değil. Ürün seçiminde öncelikle dijital ortamdan yararlanıyoruz. Ürünü/markayı internetteki bloglar, forumlar ve sosyal ağlardan araştırıp, fiyat karşılaştırması ve ürün değerlendirmesi yaptıktan sonra satın alıp/almamaya karar veriyoruz.

İşte Google da tam bu kritik noktayı ele alıp, geleneksel First Moment Of Truth pazarlama modelini günümüz karar verme/satın alma gerçeklerine uyarlayarak ZMOT modelini geliştirmiş durumda.

ZMOT’un pazarlamadaki önemi büyük, neden mi? Çünkü tüketicinin satın almayı düşündüğü bir ürünün adını arama motoruna yazıp “arama” butonuna bastığı andan başlıyor ve satış noktasına gidene kadarki tüm internet araştırmasını, tüm dijital “araştırma” sürecini kapsıyor. Ürünü almalı mı/ almamalı mı diye düşünürken, ZMOT işte tam da o sırada devreye giriyor.

Sunum sırasında müşterilerilerin bir ürünle ilgili satınalma kararlarının %84 ZMOT anında belirlendiğini duyunca aklıma ister istemez e-ticaret ve fırsat sitelerinin önemi geldi. Bugün ise Yandex Türkiye bu süreci ciddi etkileyecek olan alışveriş sihirbazını duyurdu. “Hesaplı alışveriş için rehber” olarak adlandırdığı bu sihirbaz ile artık aranılan ürün/marka için internet mağazalarının sunduğu tüm tekliflere tek bir yerden ulaşabilmek mümkün hale geldi.

Google’ın arama motoru reklamcılığında rakipsiz olduğu Türkiye’de ( 2011 IAB raporuna göre Google, geçen sene Türkiye’den 152 milyon Euro kazandı ), Yandex’in bu ve benzeri lansmanları, bize önümüzdeki  dönemde arama motoru reklamcılığında artacak tatlı rekabetin;) ve  aynı zamanda ZMOT’un biz hissetmesek bile satınalma kararlarımızda yanıbaşımızda olacağının habercisi.

ZMOT’u bir de markaların gözünden dinlemek isterseniz, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Almalı mı/Almamalı mı? İşte tüm mesele ZMOT&rdquo için 3 yorum

  1. Pingback: E-ticaret Çağı’nda neler oluyor? «

  2. Pingback: 2013 Dijital derinleşme yılı, ana tema “Mobil” «

  3. Pingback: #Webrazzi17 Notlarım: Dijital Dönüşüm – Yapay Zeka – Blok Zinciri – Yeni Nesil Başarı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: