Teknoloji ve İnternet

#Webrazzi17 Notlarım: Dijital Dönüşüm – Yapay Zeka – Blok Zinciri – Yeni Nesil Başarı

webrazzi_cemyilmaz_ardakutsal

İnternet girişimleri, sosyal medya ve dijital pazarlama konularına odaklı herkesin yakından takip ettiği ve bu yıl 11. yaşını kutlayan Türkiye’nin en popüler teknoloji bloğu Webrazzi‘nin, 8 yıldır aralıksız düzenlediği ve aynı zamanda sektöre yön veren herkesin bir araya gelme fırsatı yakaladığı Webrazzi Summit 2017 geçtiğimiz hafta yine dolu dolu gerçekleşti. Hatırlıyorum da, neredeyse 50 kişilik gruplarla başlayan ilk Webrazzi’lerden bugüne, internet ekosistemine yön veren birçok ajans, mecra, altyapı, medya kurucuları, yöneticileri ve yatırımcılar yine sahnede dijitale olan tutkuları ve geleceğe yön veren öngörüleri ile sektörü değerlendirdiler. Bu yıl zirvede öne çıkan konu başlıkları ise 👉🏼 Dijital Dönüşüm – Yapay Zeka – Blok Zinciri ve Yeni Nesil Başarı olarak sıralayabiliriz. Bu dört konu başlığının merkezinde ise elbette “Mobil” teknolojilerin 📲gücü vardı.  Gelin detaylarını hep beraber inceleyelim.

Dijital Dönüşümün en etkin ve en faydalı şekilde rol oynadığı başlıca iki sektör şüphesiz finans ve telekomünikasyon sektörleri. Zirvede de bu iki sektörü temsilen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali  ve Turkcell Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün finans teknolojileri ( #Fintech ) ve mobil iletişim hizmetleri alanlarında paylaşımlarında değişen müşteri alışkanlıklarını ele alırken  ayrıca şirket süreçlerinde dijitalleşmeyi nasıl hem iç ( çalışanlar ) hem de dış müşteri ( tüketiciler ) yolculuklarına yansıtıp, işlerini geliştirdiklerinin altını çizdiler.

salesforce_cx_webrazzi

Diğer yandan, Dijital Dönüşümü farklı bir açıdan ele alan Salesforce Başkan Yardımcısı  Richard McGuinness ise, “Müşteri Yolculuğu” başlıklı sunumunda Tüketicilerin %90’ının satın alma kararından önce internet medya kanallarından araştırma yaptıklarına değindi (Bu karar aşamasını geçtiğimiz senelerde özetlediğim blog yazısı için buraya tıklayabilirsiniz). McGuinness ayrıca yeni nesil müşterilerin günümüzde pek çok cihaz veya ekran üzerinden markalarla etkileşime girdiklerini ve bu etkileşim özelinde özellikle mağazalar gibi fiziksel ortamlarda beacon bazlı Nesnelerin İnterneti çözümleri ve dijital “deneyim tasarımı“nın kritik rolleri olduğunu vurguladı.

criteo_webrazzi17

Yapay Zeka özelinde ise, online ve offline mecraların bir arada bütünsel kullanımını ele alan sunumlarda Criteo başta olmak üzere, Insider da gerçek zamanlı veri kullanımı üzerinden pazarlama araçlarının performans bazlı kullanımını ele aldılar. Yapay Zeka destekli platformlar sonucu, reklamlardan geride kalan, dönüşüm sağlamamış ve adeta boşa giden yatırım gibi görünen medya tüketimlerinin, aslında kullanıcı davranışı açısından nasıl zengin dijital ayak izleri barındırdığının altı çizildi. Bu dijital 👣ayak izlerinden yola çıkarak gerçekleşen akıllı ve anlık hedeflemeler sayesinde ise, markaların elde ettikleri sonuçların hem maliyet hem de zaman kazanımı sağlayarak müşteri deneyimini nasıl olumlu yönde etkilediğine değinildi. Yapay Zeka destekli bu akıllı ve anlık etkileşimler aynı zamanda marka ve müşteri arasındaki bağı sağlamlaştırmakta.

tr_yatirim_girisim_1

Tüm bu dönüşüm ve akıllı kurgular arasında ise artık yeni nesil tüketiciler ve yeni nesil marka yaklaşımlarıyla birlikte inovasyon ve girişimcilik ruhu bizi çevrelemişken, yakın gelecekte geleneksel pazarlama modellerinin ne kadar yetersiz kalacağını şimdiden öngörmemek elde değil. Peki bu yeni iş dünyasında yatırımcılar 💸 hangi iş modellerine daha yakın duracaklar? İşte tam da bu konuları ele alan “Türkiye Yatırım Ekosistemin Geleceği” panelinde, ekosisteme yön veren liderlerden Numan Numan ( 212 ), Cem Soysal ( Inventram ) ve Fırat İşbecer ( Monitise ) yatırımcı gözüyle Yeni Nesil Başarı’nın tanımını değerlendirdiler. Bu yeni tanıma göre artık başarının geleneksel yaklaşıma göre tanımının ciro ya da karlılık oranı olmasından çok, “geleceğe ne kadar katma değer sağlayacağı” yani diğer bir deyişle “Gelecek Değeri” olduğunu vurguladılar. Ve bu yeni tanıma uygun olarak ta, yatırım ibrelerinin daha çok “teknoloji” girişimlerine doğru kaymasına değindiler.

Ve Blok Zinciri ( Blockchain ), son dönemin en trend konusu olarak Webrazzi Summit’in diğer bir önemli konu başlığıydı. Ininal kurucusu Bülent Tekmen’in Blok Zinciri ve etrafındaki ekosistemi 2000 yılı öncesi internet dönemine benzettiği konuşmasında bu teknolojilerin önümüzdeki dönemde hem ticarete hem de iş süreçlerine nasıl yansıyacağı ile ilgili olarak somut örneklerle önemli gelişmelerin altı çizildi. Diğer yandan Blok Zinciri teknolojisinin iş hayatında nasıl kullanılabileceğine en sade ve en etkin örnek olarak ise Kimlic mobil uygulamasını yakından incelemekte fayda var.

kimlic-webrazzi-arena

Kimlic aynı zamanda Webrazzi Summit içinde yer alan ve girişimcilik ekosistemiyle yeni girişimleri buluşturan Webrazzi Arena’da bu senenin şampiyon 🚀 girişimi seçildi. Kendisini Türkiye’nin ilk KYC ( Know Your Customer ) uygulaması olmayı hedefleyen Blok Zinciri tabanlı dijital kimlik girişimi olarak özetleyebiliriz. Webrazzi Arena’da bu sene ikinciliği, yazılım geliştirici pozisyonuna başvuran adayların teknik bilgilerini, online kodlama mülakatlarıyla ölçerek otomatik olarak değerlendiren bulut tabanlı bir platformla hizmet veren SaaS IK uygulaması Codela alırken, üçüncülük ise Kunduz’un oldu. Soru sormanın en kolay yolu sloganı ile karşımıza çıkan Kunduz, üniversite ve lise sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yol arkadaşı olmayı planlayan bir mobil eğitim girişimi. ( Hatırlamamız gerekirse 2015’te Webrazzi Arena’nın birincisi Twentify, 2016’da ise birinci Evdeki Bakıcım olmuştu. )

webrazzi-arena-2017

Özetle bu sene de yine dolu dolu bir Webrazzi Summit daha geride kaldı. Yazıma ekleyemediğim diğer konuşmacıların oturumları veya paylaşımları için buraya tıklayabilirsiniz. Zirvede ön çıkan çıkan yukarda sıraladığım bu dört ana başlık bize Yeni Nesil yolculuğumuzda ”şimdilik” eşlik etmekteler. Şimdilik diyorum ☺️ çünkü tüm bu dönüşümü şekillendiren mobil teknolojiler sayesinde, her geçen saniye yolculuğumuz yenilenmekte.

Bu verimli organizasyonda emeği geçen herkese ve tabii ki Arda Kutsal‘a ise biz internet tutkunlarını bir araya getirdiği için ayrıca tekrardan teşekkürler. Seneye yeni konu başlıkları ile görüşmek üzere!🙋🏻

#Webrazzi17 Notlarım: Dijital Dönüşüm – Yapay Zeka – Blok Zinciri – Yeni Nesil Başarı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: