Teknoloji ve İnternet

2013 Dijital derinleşme yılı, ana tema “Mobil”

Geride bıraktığımız hafta internet sektörü için oldukça etkin bir haftaydı. IAB Türkiye’nin düzenlediği Mixx-Digi-Talks seminerinde dijital dönüşümün medya ve pazarlama iletişimi sektörlerini nasıl etkilediği ve değişimin nasıl yönetildiği konuşulurken, Mixx Awards 2012 kapsamında geçtiğimiz senenin en başarılı ve fark yaratan dijital reklam işleri ödüllendirildi. mixx_strup Hemen ardından E-tohum tarafından organize edilen #startupturkey ile yurtiçinden ve yurtdışından internet sektörünün önde gelen isimleri bir araya gelip sektörün geleceği üzerine pek çok sunum, konuşma gerçekleştirdiler. Öne çıkan ana başlıklar bize çok yabancı olmasa da, içinde bulunduğumuz yılın önemli bir kırılım yılı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi: Artık dijital başlangıç sona erdi. Şimdi sıra dijital derinleşmede.

Silikon Vadisi’nin önemli yatırım firmalarından KPCB‘nin 2012 internet trendleri raporuna göre mobil uygulama ve reklamların büyüme hızı önümüzdeki dönemde de katlanarak büyüyecek.

Mobile_growing
Deloitte’un 2013 için Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon (TMT) öngörülerini paylaştığı rapora göre göre, bu yıl bir milyar akıllı telefon piyasaya sürülecek ve mobil reklam pazarı 50% büyüyecek. Yine aynı rapora göre, bu yıl akıllı telefonların satışından elde edilecek gelir 4,9 milyar dolar, sadece tablet reklamlarından elde edilecek gelir ise 3,4 milyar dolar olacak. Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların yüzde 50% oranı yakalayarak pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Diğer yandan Facebook kullanımı konusunda önemli bir konuma sahip olan Türkiye’de mobil kullanıcılarının sayısı 5 ayda 1.2 milyon yükselerek 15 milyon 478 bini bulurken, Facebook’un artık bir mobil şirket sayılabileceğini konuşur olduk. sina_nevzatSon bir haftada Tv’de Nevzat Aydın ve Sina Afra konuşmalarından yakaladığım birkaç çarpıcı veriyi paylaşmak istiyorum. Yemeksepeti’nin mobilden sipariş oranı şu an 21%’e yükselmiş durumda. Bu oran 6 ay öncesine kadar 10%’du. Markafoni satışlarının ise 12%’si mobil üzerinden gelmekte.

Mobil uygulamalar hızla hayatımıza işlemekte, özellikle lokasyon bazlı uygulamalar en sevdiğimiz. 🙂 Çünkü arama yaptığımız konumda sadece bize özel fırsatları, arama sonuçlarını sunuyor. Reklamverenler içinse değerini siz düşünün! Satınalmaya hazır, ZMOT noktasındaki tüketiciyi doğru zamanda ve en doğru içerikle yakalamak daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.

2013 Dijital derinleşme yılı, ana tema “Mobil”&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: