Teknoloji ve İnternet

Online Alışverişte Prime-time Ne Zaman?

Geçen hafta gerçekleşen Webrazzi E-ticaret’12’de Soner Canko Ocak 2013’te Türkiye’deki internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarının rekor bir şekilde tam 3.3 milyar TL’ye ulaştığı bilgisini paylaştı. e-commerceBu rakam internetten yapılan kartlı ödemelerin işlem tutarı arasında tüm dönemlerin en yüksek seviyesine olma özelliği taşımakta. İşlem başına düşen tutar ise ortalamada 192 TL. Evet e-ticaret büyüyor, büyümeye devam ediyor, beraberinde alışveriş şeklimiz ve saatlerimiz de ciddi anlamda değişiyor.

Artık mobil internetin hayatımızda önemli ölçüde yer almasıyla birlikte 7/24 online yaşar, hatta uyanır uyanmaz cep telefonumuzdan sosyal medya hesaplarımıza göz gezdirmeden sokağa adım atmaz olduk. Günlük yaşantımızda internet hep yanımızda, bize eşlik eden cihazlar farklılık gösterse de hızlı akan hayatımızda bazen bir Like, bazen bir Share çoğu duygumuzu ifade etmemize yardım ederken, bazen de bir Buy butonu bizi hayallerimize kavuşturuyor. 🙂 İşe Avrupa’nın önemli dijital ajanslarından ORMLondon tarafından hazırlanan bu infografik gün içinde hangi saatlerde ve hangi cihazlarla internette olduğumuzu çok net özetliyor.

arama_saatlerGünümüzde reklamverenler dijital reklam harcamalarını optimize ederken çoğu kez günün son saatlerine yeterli önemi vermiyorlar. primeOysa kullanıcılar gün içinde detaylı inceleme fırsatı bulamadıkları ürünlere akşam sakin bir saatte, hatta Tv izlerken odaklanıyor ya da merak ettiği reklama tıklıyor ya da  hayalindeki o ayakkabıyı satın alıp ancak o zaman rahat bir uyku uyuyor. Geçen akşam Kanal24‘te  konuk olduğu programda ( linke tıklayarak pogramı izleyebilirsiniz ) Hakan Baş‘ın Lidyana satışlarının özellikle derbiler sırasında arttığını paylaşması da enteresan bir analizdi. Evet erkekler maça konsanteyken, kadınlar internette alışverişte. 🙂 Özetle online dünyada prime-time 22:00 ve sonrası! Herkesin kendiyle başbaşa kaldığı, hatta elinde cep telefonuyla hayallerine bakarken uyuyakaldığı bir dünya burası…

Online Alışverişte Prime-time Ne Zaman?&rdquo için 1 yorum

  1. Pingback: Çok Ekranlı Dijital Dünyada “Gerçek Zamanlı Hedefleme (RTB)” |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: