Teknoloji ve İnternet

Sosyal alışveriş cephesi hareketleniyor…

Google’ın sadece tabletlerle uyumlu olan Google Catalogs özelliği artık internete taşınıyor, böylece Google sosyal alışveriş yarışında artık ben de varım diyor. 

Daha önce otel ve uçak bileti kıyaslamaya başlayan Google,Catalogs  ile kullanıcılara stillerini yanıstan ürünlerden kendi kolajlarını oluşturabilme, yakınlardaki bir mağazayı bulabilme ya da o mağazanın internet sayfasına giderek istedikleri ürünü satın alabilme imkanı sunuyor. Bu çalışmanın bir sonraki adımı ise şüphesiz online ödeme işlemi olacak ki, Google’ın mevcut Google Wallet özelliğinin, gelecek dönemdeki Google Shopping özelliğiyle entegre edilmesi, AmazoneBay gibi devlerin büyük darbe almasına neden olabilir.

Bu girişim aslında sosyal alışveriş konusunda bir türlü istediği çıkışı yakalamayan Facebook’a karşı da ciddi bir tehdit olarak da değerlendirilebilir. Facebook geçtiğimiz hafta lanse ettiği Facebook Gifts uygulaması ile arkadaşlarımıza gerçek hediye gönderme imkanı tanırken, aslında kendine yeni bir gelir kapısı da yaratmış oldu. Fakat konu sosyal medyadanın alışverişe etkisi olunca, hemen akla bu konuda Facebook’tan çok daha etkili olan Pinterest geliyor. Web üzerinde ilginç bulduğumuz, stilimizi yansıtan herşeyi paylaşabilmenize olanak sağlayan Pinterest, eMarketer.com’daki alışveriş ve sosyal medya ilişkisini değerlediren raporuna göre %47′lik oranı ile  aslında alışverişe etkisinin ne kadar büyük olduğunu kanıtlamış durumda. Boticca.com, Facebook ve Pinterest’in online alışveriş özelindeki bu tatlı çekişmesini, eğlenceli bir infografikle anlatmış.

Kimbilir, belki de Pinterest bu potansiyeli sayesinde önümüzdeki dönemde Google tarafından karlı bir teklifle karşılaşabilir? 😉

Sosyal alışveriş cephesi hareketleniyor…&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: