Teknoloji ve İnternet

Online alışveriş artık daha eğlenceli, daha dinamik!

Dün dijital pazarlama ve e-ticaretin ülkemizdeki geleceği için önemli bir gündü, çünkü önümüzdeki dönemde online ticaretin gideceği yön üzerine iki önemli etkinlik vardı. Öncelikle Türkiye ve dünya özelinde dijital pazarlama ve web girişimlerine dair önemli konuların konuşulduğu, internet ve pazarlama sektöründen birçok katılımcının ilgi gösterdiği Webrazzi Summit’in 2012 ayağı gerçekleşti. Diğer yandan Turkcell’in yeni mobil ödeme ürünü Turkcell Cüzdan‘ın  lansmanı gerçekleştirildi.

Webrazzi Summit 2012‘in önemli konuşmacılarından Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda BKM, Express adlı online ödeme sistemiyle sektöre yeni bir boyut katmıştı. Soner Canko yılda 3,5 milyon işlem yapılan ve senede yaklaşık 200 milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan Türkiye’nin kart ve pos sayısının, Avrupa’da ilk 3 ülke arasında yer aldığının altını çizdi.

Webrazzi Summit 2012’de diğer bir önemli oturum konusu ise mobil/sosyal oyun pazarı ve fırsatlarıydı. Oturumda Facebook’tan Akın Babayiğit mobil/sosyal oyunların daha sık ve daha kısa oynanan oyunlar olması gerektiğini, mobil işletim sistemlerine indirilen her 10 oyundan 8’inin Facebook’a bağlantılı olarak kullanıldığı bilgisini verdi. “Kelime Avı” oyunu dikkat çeken Fugo Kurucu Ortağı Erol Nahmias ise mobil oyun oyuncularının bilgisayardan oyun oynamadıklarını vurgularken, oyuncuların oyunlara tek hesap üzerinden bağlanabilmesi gerektini ekledi ve reklam gelirlerinin büyük kısmını Apple’dan sağlıklarını vurguladı.  

Oyun sektörü devi Zynga’nın İş Geliştirme Direktörü Mateo Graziosi ise yine markalar için sosyal oyunun gücü anlattı. Günlük aktif kullanıcı sayısılarının 72 milyon civarında olduğunu belirten Mateo Graziosi espri yaparak, bir günde Türkiye nüfusu kadar oyuncu kitlesine hitap ettiklerini söyledi. 🙂 Ayrıca Mc Donalds ve Best Buy ile oyun içine ürün yerleştirme modeline başladıklarını, bu reklam modelinde etkileşimin daha fazla olup, oyuncuların aynı zamanda sosyal medya aracılığı ile, marka içeriklerini paylaşabileceklerini ekledi.

Gilt’in kurucusu ve eski CEO’su Alexis Maybank’ın sunumunun yer aldığı  bir diğer oturumunda ise Maybank, sitelerinin günlük 400 bin ziyaretçi rakamına ulaştığını belirtip, günümüz tüketicilerinin bağımlılık yaratan eğlenceli bir online aktivite peşinde olduklarını paylaştı. Ve mobil satışlarının toplam satış oranlarının yüzde 20′sine ulaştığını belirtti! Nedeni elbette oranı giderek artan akıllı telefonlar. 🙂

Dün lanse edilen Turkcell Cüzdan ise, kredi kartından bağımsız olarak cep telefonu numarasıyla alışveriş, cepten temassız ödeme, cepten cebe para transferi, cepten fatura ödeme, paket satın alma ve kişiye özel alışveriş fırsatları gibi özellikleri bulunduruyor. Turkcell Cüzdan’ın en büyük özelliği ise kullanıcıların banka müşterisi ya da kredi kartı sahibi olmasını zorunlu hale getirmemesi.

Özetle alışverişin içine artık kolaylık, hız, güven ve eğlence girdi diyebiliriz. Oyun oynarken daha fazla kazanmamız için karşımıza çıkan reklam ürünlerini ya da lokasyon bazlı uygulamalar sayesinde cep telefonumuza doğru yerde doğru zamanda gelen fırsat mesajlarını artık bir tuşla satınalmak daha pratik ve daha güvenli. 🙂

Turkcell Cuzdan yeni online alışveriş dönemini aşağıdaki videosu ile başarılı bir şekilde özetliyor.

Online alışveriş artık daha eğlenceli, daha dinamik!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: