Teknoloji ve İnternet

Alex’in ardından Sosyal Medya’da yeni bir rekor, konumuz futbol…

Fenerbahçe’nin efsane futbolcusu Alex de Souza’nın ülkemizde geçirdiği sekiz yılın ardından kontratının sonlandığını bildirdiği Twitter iletisi, şüphesiz Türk futbolu adına tarihi bir olay olarak kayıtlara geçti. Alex ardında bıraktığı onlarca başarısının yanı sıra, bizlere veda ederken bile aslında bir rekora imza attı.

Bu satırları yazarken 61.000 retweeti zorlayan ve aynı zamanda en çok retweet alan Türkçe tweet olarak tarihe geçip, dünya sıralamasında da ilk ona giren iletisi, bize bir kez daha Sosyal Medya ve futbol ilişkisinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

Evet, futbolseverler interneti ve takımlarıyla ilgili her türlü heyecanı Sosyal Medya ile anında yüzlerce kişiyle paylaşmayı seviyor. Kişisel duygular özellikle mobil iletişim araçları sayesinde bir anda kitlesel tepkilere dönüşebiliyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz Haziran ayında büyük bir çekişmeye sahne olan Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2012’de İspanya ile İtalya arasında yapılan final maçının Twitter’daki yansımaları oldukça büyüktü. Daha önce Nascar’ın hashtag sayfalarını kullanıcılara sunan Twitter, Euro 2012 için de aynı yönteme başvurup, #Euro2012 hashtagiyle oluşturan mikrositede turnuvaya katılan ülkelerle ilgili verileri raporladı. Adresgezgini.com‘un araştırmasına göre Euro 2012 boyunca Twitter’da adından en çok söz ettiren futbolcu Balotelli olurken, “Euro 2012” kelimesi ise Google’da 5 milyondan fazla kere aranmış.

Twitter Blog’dan yayınlanan açıklamaya göre final maçının oynandığı sırada, saniyede ortalama 15.358 tweet yazılmış. İspanya’nın galibiyetliyle sonlanan maçta aynı zamanda spor tabanlı tweetler bazında da bir rekor kırılmış. Tahmin edin sizce üç hafta süren Euro 2012 boyunca dünya çapında toplam kaç adet tweet gönderilmiş olabilir? Tam 16.5 milyon tweet gönderilmiş! 🙂 Kullanıcıların en yoğun şekilde tweet attığı dönemin ise  maç sırasında gollerin hemen ardından gerçekleştiğini de ayrıca belirtmekte fayda var.

Düşünün, 2014’te Brezilya’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nda ya da Euro 2016’da futbol severlerinin kaçında akıllı telefon olacak, internet erişimleri ne kadar kapsamlı olacak… Sosyal Medya futbol endüstrisini şüphesiz olumlu yönde etkilerken, bir yandan da yeni teknolojiler sayesinde gelişen altyapısıyla sektörü ciddi anlamda büyütmeye devam ediyor.

Social Bear tarafından hazırlanan video bize Sosyal Medya ve futbol arasındaki bu güçlü ilişkiyi bir kez daha özetliyor.

Alex’in ardından Sosyal Medya’da yeni bir rekor, konumuz futbol…&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: