Teknoloji ve İnternet

İnternetten Radyo Yayını İçin…

İnternet üzerinden radyo yayını yapmak artık çok kolay bir hale gelmiş durumda. Peki nasıl? Bir önceki yazımda size Caster.fm‘den bahsetmiştim. Caster.fm web üzerinden yayın yapmamızı sağlayan bir radyo platformu. Hem ücretsiz hem de sınırsız yayın süresi hizmeti sunuyor. Yayın kalitesi 64 kbp -128 kbp olabiliyor, yani Windows kullanıyorsanız yeterli bir sürüm. Eğer OS X kullanıyorsanız, Burak Bayburtlu‘nun konuyla ilgili yazısını tavsiye ederim. Windows kullananlar içinse, kurulumla ilgili detayları aşağıda dört maddede özetlemeye çalıştım:

1. WinAmp yükleyin www.winamp.com

2. Edcast plugin ekleyin

Edcast plugin’i bu linkten indirebilirsiniz:

http://www.eliradios.com/edcast_winamp_3.1.21.exe

Lisansı onayladıktan sonra kurulumu başlatın, LAME encoder dll’i mutlaka seçin ve ilerleyin.

OK’ye tıkladıktan sonra aşağıdaki seçeneği yes olarak seçin, Rarewares sitesine yönlendirileceksiniz, burda LAME Bundles’ı seçerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. http://www.rarewares.org/mp3.php

Lame Bundles’ı Zip dosyası olarak yükledikten sonra  dosyayı açtığınızda bir sürü dosya ve ismi “lame_enc.dll” olan bir dosya görmeniz gerekiyor. İşte sadece bu “lame_enc.dll” dosyasını kopyalayıp, Winamp’ı yüklemiş olduğunuz dosyaya yapıştırmanız gerekiyor.

Özetle bilgisayarınızdaki Winamp dosyayı altında hem edcast plugin hem de lame.endc.dll dosyası kayıtlı olmalı. (C: > Program Files > Winamp)

Edcast yükleme kutusunda yukardaki işlemleri tamamlandıktan sonra kapat’a tıklayın.

3. Edcast’i tanımlama ve Icecast sunucusu

Şimdi sıra Edcast’i Winamp’ta tanımlamada. Winamp’ı açıp, Options/Preferences’ı tıklayıp Plug-ins’ten DSP/Effect’e tıklayıp, dsp_edcast_dll’i seçmeniz gerekiyor.


Edcast’i yukardaki gibi seçtikten sonra yeni bir pop-up ekran açılacak.

Bu ekranda Add Encoder’a tıklayıp, ardından eklenen yeni encoder satırına sağ tıklayıp, tanımlama (configuration) seçeneğine tıklayın.

Ekranda Encoder Type seşenekleri aradında ( Ogg/Vorbis, Acc…). MP3 Lame’yi seçmeniz gerekiyor. Diğer seçeneklerde ise 64 kbp veya 128 kbp, caster.fm’in size sunduğu sabit IP, şifre ve port numarası, /listen.mp3 ve Icacast2 sunucusunu seçmeniz yeterli. YP ayarlarında ise radyonuzun dinleyicileriniz tarafından görülebilecek bilgileriyle ilgili alanları doldurabilirsiniz. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra OK’ye tıklayın.

4. Broadcast Testi

Winamp’ı açıyoruz. Yapılan düzenlemelerin aktifleşmesi için, Winamp’ınız bir süredir açıksa kapatıp tekrar açın. Test için playlistinizden sadece bir parça seçmeniz yeterli. Seçtiğiniz parçaya sağ tıklayın ve “Enqueue”‘ye tıklayın, parça yayın için hazır bile. Eş zamanlı olarak Options/Preferences’ın altından az önce tanımlamasını yaptığınız Edcast ekranını da açın ve connection’a tıklayın.

Son olarak Icecast sunucunuzun bağlı olduğundan emin olun ve ses düzenlemelerine dikkat edin mağlum, yayın sırasında konuşacağınız anlar ya da duyulmamasını isteyeceğiniz sesler olabilir. 🙂

Aşağıda tüm bu işlemleri özetleyen bir de videomuz var. Şimdiden iyi yayınlar!

İnternetten Radyo Yayını İçin…&rdquo için 2 yorum

  1. Pingback: Internetten Radyo Yayını Yapıyoruz! «

  2. Merhabalar. Bilgilendirme için teşekkürler. Ama ben bazı yerleri yapamadım. Bununla ilgili kısa bir destek özel verme imkanınız our mu acaba?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: