Teknoloji ve İnternet

Bilinçaltımızdaki reklam briefleri ve Anadolu Efes virali

Anadolu Efes oyuncularına yapılan gizli kamera süprizi videosu geçtiğimiz iki haftadır milyonlarca kez izlendi ve sosyal medyada şüphesiz en çok konuşulan konulardan biri oldu. Yayınlandığı günün akşamı ana haber bültenlerinde bile yer bulan video, sonraki günlerde gazetelerin de gündemlerine girerek bize internetin medyadaki önemini  bir kez daha hatırlattı. anadolu_efes_1

İzleyenlerin kalbini fetheden başarılı videoda kilit nokta aslında birlik ve taraftarlık duygularının gerçek bir atmosferde ortaya konulması ve Anadolu Efes’le özdeşleşen “Senden daha güzel” şarkısının ritmiyle, takıma duyulan heyecanın en üst seviyeye taşınmasının başarılması diyebiliriz. 🙂 Tüm bunların yanı sıra reklama ilgi tahminleri aşıp, sosyal medyada yankılanırken, Heineken’in geçtiğimiz yıl büyük ses getiren “Are you still with us?” viralinin kopyası olup olmadığı da ister istemez gündeme geldi.

Evet Anadolu Efes’in virali aynı zamanda Carlsberg’in sinema salonunda çektiği viral reklamı da andırmıyor değil. Özellikle futbol üzerinden çeşitli reklam kampanyalarını fazlaca gördüğümüz bir dünyada, esinlenme konusunun en iyi anlatımı Derren Brown’ın “Subliminal Reklam”ı ele aldığı videosunda.

Görenin “göz” değil, “beyin” olduğunun altını çizen Derren bu videoda aslında insanların zihinlerini manipüle etmeye çalışan reklamcıları hedef alıyor. 🙂 brain_2Aldıkları brief üzerinde çalışmaya başlamadan önce, bulundukları mekâna taksiyle gelişlerinin kameraya alındığı kreatif grubun, yol üzerinde gördüklerini bize de aktaran kameranın açısı içine giren detaylara dikkat edin. Çünkü brief sonucu ortaya çıkan reklam fikrinde, yol üzerinde bilinçaltının yakaladığı detaylarla  karşılaşıyoruz.

Özetle; adı ilham ya da esinlenme olsun, gördüğümüz hatta farkında olmadığımız milyonlarca detayı, bilinçaltımız algılıyor ve işliyor, gerektiğinde de uygun parçaları birleştirip kullanıyor.

Başarı ise, bilinçaltımızın derinliklerinde saklı biriktirdiklerimizi geri çağırabilmeyi bilmekte!

Bilinçaltımızdaki reklam briefleri ve Anadolu Efes virali&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: