Teknoloji ve İnternet

İşte Yeni Nesil Pazarlama: Nestle KitKat, Google Android İşbirliği

Google, yakından takip ettiğimiz gibi Android sürümlerini adlandırırken pek tatlı isimler tercih ediyor. 🙂  Özellikle alfabeyi takip eden sürüm isimlerine sahip ve her biri bir tatlı yiyecek veya içecek ismi (Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean) taşıyan Android’in sıradaki K harfi için isim tercihi “Key Lime Pie” olmasına rağmen, Google gerçekleştirdiği duyuru ile popüler mobil işletim sistemi Android’in son sürümü olan 4.4’ün ismini KitKat olarak açıkladı. Tabii ki karar aşamasında, KitKat’ın Google ofislerindeki en popüler çikolata olmasının da payı büyük diyorlar. 🙂
android-kitkat
Peki tescilli bir marka olan Kitkat, yeni sürüm Android’le nasıl bir işbirliği içine girdi? Android’in uluslararası işbirliklerinden sorumlu yöneticisi John Lagerling, para konusu hiç geçmeden 24 saat içerisinde Google ile Nestle arasında özel bir anlaşma ile ilerlediklerini açıkladı.
Android Pazarlama Müdürü olan Marc Vanlerberghe ise Android için bundan daha iyi bir isim olabileceğini hayal bile edemediklerini belirtiyor. KitKat’ın ABD’de Hershey markası altında dünyada ise Nestle ürünü olarak satılan bir çikolatalı gofret ürünü olduğunu belirtmeyen geçmiyim.
Birbirlerinden çok farklı iki sektörden iki dünya devinin böyle dikkat çekici işbirliği aslında yeni dünya düzeninde pazarlamanın nasıl şekillenmesi gerektiğine müthiş bir örnek oldu. android-kitkat-040913-3Tabloyu pazarlama açısından değerlendirdiğimizde Google bir bakıma Nestle’nin reklamını yaparken Nestle ise paketlemelerinde Android’in o sevimli yeşil maskotunu kullanacak. Böylece iki şirket de karşılıklı olarak ciddi anlamda bir promosyon gerçekleştirmiş olacak. 19 ülkede bu maskot bulunan 50 milyon çikolatayı satmayı hedefleyen Nestle’nin üretim için 2 ayı bulunuyor. Ek olarak KitKat ile birlikte Google Nexus 7 tablet ve Google Play kredileri gibi promosyonlar da sunulacak. Nestle sınırlı sayıdaki Android robotu şeklindeki KitKat barını da ödül olarak tüketicilere sunmak niyetinde. E bir de bu işbirliğinin viral etkisinden bahsetmeye gerek bile yok… 🙂
Önümüzdeki dönemde pazarlama ve reklam çalışmalarında bu ve benzeri örnekleri daha fazla göreceğimizden şüpheniz olmasın.

İşte Yeni Nesil Pazarlama: Nestle KitKat, Google Android İşbirliği&rdquo için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: