Teknoloji ve İnternet

Facebook WhatsApp’la “Mobilite” dönemini resmen başlattı

Facebook, ücretsiz mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldığını açıkladı.FB-+-WA-purchase-header-664x374

Dün Facebook, WhatsApp’ı, 16 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Facebook’un kasasından, anlaşmaya göre, 12 milyar dolarlık Facebook hisse senedi, 4 milyar dolar da nakit çıkacak. Ayrıca; anlaşma gerçekleştirdikten sonra, Facebook WhatsApp çalışanları için de ayrıca ek olarak 3 milyar dolarlık bir Facebook hissesi ayırmış durumda. Kısacası, Facebook’un WhatsApp satın almasının maliyeti 19 milyar dolara ulaşmakta.

facebook-whatsapp-3

Peki Facebook WhatsApp’ı neden satın aldı? Yukardaki rakamlara baktığımızda cevabı oldukça net: Mobile yatırıma devam, çünkü internet mobil oluyor, çok ekranlı dünyamızda mobilite kavramı online mecralarda odak alanı oluyor.

Evet 450 milyondan fazla aylık kullanıcısı olan WhatsApp’a, her gün 1 milyon yeni kullanıcı ekleniyor. Kayıtlı kullanıcılarının 70%’i günün herhangi saatinde aktif olarak WhatsApp kullanıyor.

We-Are-Social-WhatsApp-in-Numbers-500x374Bu gelişmede dikkat en çekici nokta ise, WhatsApp üstündeki mesajlaşma trafiğinin dünyadaki tüm GSM operatörlerinin toplam SMS trafiğini geçmiş olması. Bu ciddi hacimle birlikte durumu değerlendirdiğimizde, artık Facebook GSM operatörlerine bu oyunda ben de varım dedi.

Günümüzde telekomünikasyon şirketleri çok daha akıllı çözümlerle kullanıcılara ulaşmak zorunda. Kullandığımız cihazların “Yakınsaması” ile birlikte internetin giderek mobilize olduğu bir dönemde artık iletişim sadece internet üzerinden, GSM altyapısına gerek kalmadan çok daha pratik ve eğlenceli bir hale gelmekte.

Evet online dünyada rekabetin şekli değişiyor, mobilite odak alanı oluyor. Peki sıradaki WhatsApp ne olacak? 🙂

Facebook WhatsApp’la “Mobilite” dönemini resmen başlattı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: