Teknoloji ve İnternet

Beats’e 3.2Milyar $ ödeyen Apple, “Bulut”lara yükseliyor!

Apple, yıllar önce iTunes ve iPod ile yaptığı müzik devrimi sayesinde, milyonlarca şarkı satmayı başarmıştı. ipod_itunes_1Ama artık akıllı telefonların, online müzik servislerinin, 3G veri bağlantısının güçlenmesi gibi sebeplerle, yavaş yavaş iTunes’un sattığı şarkılara rağbet göstermez olduk. Gerçek şu ki, artık şarkı indirmeyi pek tercih etmiyoruz.

Diğer yandan da iTune Radio servisi ile kullanıcılara şarkı dinletirken, beğendikleri şarkıları aynı zamanda satın almalarını hedefleyen Apple bu alanda da pek yol alamadı.  Her ne kadar Apple, iTunes sayesinde dünyanın en büyük müzik mağazasına sahip olsa da, kullanıcıların müzik dinleme alışkanlıkları Spotify, YouTube ve Amerika’da Pandora gibi internet servisleri gittikçe yaygınlaşıyor. iTunes Radio’dan da umduğunu bulamayan, Apple içinde bulunduğumuz günlerde müzik yayını üzerinden yeni bir gelir modeli oluşturma çabasına girdi bile. Şimdi hedef “Bulut Müzik” servislerinde pazar lideri olmak!

beats_4Sektördeki ezeli rakipleri Amazon ve Google’dan geri kalmamak adına kendi bulut müzik servisi için geçtiğimiz yıl ilk adımı atan Apple, dünyaca ünlü plak şirketi EMI ile bulut tabanlı servislerinde iş ortaklığına gitmek yolunda müzik yayın anlaşması imzaladı. Diğer yandan Spotify’ın başarısı karşısında, iTunes’u “streaming” servis haline getirebilmek için de çalışmalara tüm hızıyla devam etmekte.

Bugün ise Apple 3.2 milyar dolar ödeyerek Beats’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Anlaşma hem paralı müzik servisi Beats Music’i hem de şirketin kulaklık ve hoparlör üreten birimini kapsıyor. Diğer yandan Beats geçen ay müzik servisine abonelik için Apple’ın uygulama içi satın alma çözümünü kullanmaya başlamış, böylelikle Apple’ın da gelirden pay almasını sağlamıştı.

Apple-BeatsThe Financial Times anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda bunun Apple’ın en büyük satın alma işlemi olacağını paylaşırken, bu gelişmeyi doğru okumak ve bu gelişmenin sadece müzik sistemleri odaklı olmadığının, Apple’ın asıl hedefinin Bulut Müzik servislerinde saklı olduğunun altını çizmek gerek.

Müzik sektöründe özellikle kaset döneminden gelen 🙂 80’ler kuşağı olarak, ciddi bir değişime tanıklık ederken şimdiden pazara yeni sunulacak iCihazlarda Beats’i nasıl göreceğimizi sabırsızlıkla bekliyoruz değil mi?

Beats’e 3.2Milyar $ ödeyen Apple, “Bulut”lara yükseliyor!&rdquo için 1 yorum

  1. Pingback: Dijital Dönüşüm 2.0 ile “Konuşan” Ticaret Dönemi Başladı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: