Teknoloji ve İnternet

“Showroomer” Müşteriler Perakendeyi Nasıl Etkiliyor? “Click&Mortars”

Günümüzde giderek daha fazla mobil data tüketen ve ihtiyaçlarına mobil cihazları üzerinden anlık çözüm arayan “showroomer” müşterilerin dünyası, acaba perakendeyi ve alışverişle birlikte ödeme alışkanlıklarını nasıl etkiliyor?

Online_Toplam_Perakende_1 Türkiye’de internet ve girişimcilik ekosistemi hakkında kaynak niteliğinde değerlendirilen, Sina Afra liderliğinde hazırlanan TÜSİAD E-ticaret raporunda Türkiye’deki e-ticaret harcalamalarının 2012 yılı itibariyle 15.3 Milyar TL ile toplam perakendenin 1,7%’sini oluşturduğu ifade edilmekte. Diğer yandan yer yıl büyüme trendini devam ettiren mobil cihazlardan gelen satış rakamlarını ve mobil ziyaretçi sayılarını incelediğimizde, müşterilerin ürünle ilgili daha fazla bilgiye mobilden erişme alışkanlığının arttığını tespit ediyoruz. Branding Brand‘in geçtiğimiz ay yayınladığı yayınladığı Mobile Index raporuna göre cep telefonlarından gelen ciro, önceki yılın aynı dönemine göre 97% artmıştır.mobile_commerce_2

Her ne kadar mağazaları ziyaret eden müşteri sayılarında düşüş trendinde olsak ta, müşteriler sosyalleşmek için mağazaları ziyaret etmeye devam ediyor ve edecekler. Perakende için de, artık en önemli nokta fiziksel ve dijital dünyaların birleşmesidir. Bu iki dünya birbirinden ayrı şekilde ilerlemiyor, tam tersine birbirleriyle sürekli bir etkileşim içerisindeler ve müşterinin ihtiyacına birlikte sundukları modelde etkileşim cevap veriyor ve gelir artıyor. Mobil cihazların fiziksel mağazalardaki satışları çok ciddi olarak etkilemeye başladığını, Deloitte’un bu sene hazırlamış olduğu The New Digital Devide raporu da desteklemekte. Rapora göre, ABD’de mağaza içi satışların 19%’unun mobil cihazlardan (cep telefonları ve tabletler) etkilendiği belirtilmiş.

DTNDD_1

Müşteriler mağaza ziyaret amaçları ne olursa olsun, hangi kanalda kendilerine özel bir “fayda” görüyorsa, alışverişini o kanaldan tamamlamayı tercih ediyor. Ryan_Craver_Retail2İşte tam da bu noktada müşterileri alışveriş alışkanlıklarına göre iyi gözlemlemek ve yönetmek, perakendeciler için oldukça büyük fırsatlar  içeren yeni bir alışveriş döngüsünü temsil ediyor. Bu alışveriş döngüsü aynı zamanda ödeme sistemleri için de oldukça potansiyel bir iş modelinin temelini oluşturuyor: Mağazada Mobil Ödeme. Ürünlerin deneyimlenebildiği, fonksiyonlarının yakından incelenebildiği ve satın almaya “çok yakın” o doğru anda ve lokasyonda markanın müşterilere sunacağı “fayda”nın etkisi, alışverişi satışla tamamlayacak güçte. Bu nedenle günümüzde artık Brick&Mortar kavramının yerini, Click&Mortar kavramı alıyor. Konuyla ilgili Ryan Craver ‘ın (Senior VP, Chief of Staff, Hudson’s Bay and Lord&Taylor) perakendede mobil etkinin gücünü özetlediği videoyu izlemenizi öneririm.

 

“Showroomer” Müşteriler Perakendeyi Nasıl Etkiliyor? “Click&Mortars”&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: