Teknoloji ve İnternet

Yeni Teknoloji İnceleme: Türkiye’nin ilk iPhone VoWiFi Servisi Turkcell’den!

vowifi_iphone_1

Günümüzde elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar ile birlikte, kullandığımız iletişim teknolojileri de hızlı bir değişim döngüsünde her geçen saniye gelişmekte. 2009 yılında ülkemizde kullanıma açılan 3G teknolojisi ile birlikte, mobil internet konusunda büyük bir adım atılmışken, 1 Nisan 2016 tarihinde de 4.5G teknolojisine geçiş yaptık. Durum böyle olunca akıllı cihazlarımızdan beklentimiz özellikle de hızlı “veri” iletimi özelinde giderek artmaya devam etti. Mobil internet tarafında gelişmeler tüm hızıyla devam ederken, her ne kadar bazen bir telefon görüşmesi sırasında görüşmenin kesilmesi veya sesin anlaşılmaması gibi sorunlarla karşılaşsak da, hem konuşurken ses kalitesini yğkselten, hem çekim sorunlarını ortadan kaldıran hem de pek çok lokasyonda (yurtdışı gibi) daha uygun fiyatlı “ses” iletimini, bize LTE ya da WiFi gibi yüksek hızlı servislerle sunabilen teknolojiler Dünya’da giderek yaygınlaşmaktalar.

Örneğin Voice Over LTE anlamına gelen VoLTE teknolojisi birkaç aydır ülkemizde kullanımdaydı. Bu teknoloji sayesinde arama yaparken 3G’ye düşmeden LTE’de kalıp, daha yüksek ses kalitesi ile konuşma yapabiliyorsunuz. Voice Over WiFi anlamına gelen VoWiFi özelliği de, birkaç aydır Samsung S6/7 ve LG G4/G5 model telefonlardan kullanıcılara sunuluyordu. iPhone’larda ise VoWiFi servisi ülkemizde ilk kez Turkcell tarafından geçtiğimiz günlerde abonelerine sunuldu. Yani artık Turkcell’li iPhone kullanıcıları bu teknolojiyi kullanabilir durumdalar. 🙂 Peki sesi WiFi üzerinden ileten VoWiFi nedir, nasıl çalışır gelin hep beraber inceleyelim.

turkcell-iphone_vowifi

iPhone için Turkcell VoWiFi kullanımı şimdilik sadece iPhone SE, iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus ve 7, 7 Plus modellerinde geçerli durumda. Kullanıma başlamadan önce iPhone’unuzun yazılımının ve operatör ayarlarının güncel ve telefon ayarlarınızda ise WiFi ile aramanın “açık” konumda olması gerekiyor. Nasıl kullanırım derseniz, öncelikle mobil kapsamanın olmadığı ya da zayıfladığı alanlarda örneğin bir binanın zemin katları, gökdelenlerin üst katları, otoparklar gibi hücresel kapsama sorunu yaşanan alanlarda, eğer WiFi üzerinden internet erişiminiz varsa, VoWiFi sayesinde HD kalitesinde “ses” ve “video” arama gerçekleştirilebilir, mesajlaşma yapabilirsiniz. Veya diyelim ki uçaktasınız, eğer WiFi erişiminiz varsa Turkcell şebekesine bağlı olarak HD kalitesinde arayıp aranabilirsiniz,  mesajlaşmaya devam edebilirsiniz. Eğer yurtdışındaysanız, WiFi erişimi olan noktalarda internet üzerinden yine Turkcell şebekesine bağlanarak roaming ücreti ödemeden Türkiye’deki tarifelerinizle servislerden faydalanabileceksiniz. Böylece konuşma masrafınız hem operatör hem de sizin için daha uygun hale gelecek. 🙂 Servisi hemen test etmek isterseniz, iPhone’lu ve Turkcell’liyseniz telefonunuzu uçuş moduna alarak WiFi bağlantısı üzerinden siz de bu yeni servisi kolayca deneyimleyebilirsiniz. Eminim farkedeceksiniz, ses kalitesi gerçekten iyi!

Deloitte’un 2015’te sunduğu, bu yeni iki iletişim teknolojisinin kullanım öngörülerinin yer aldığı raporda 2016 için Dünya’da yaklaşık 300 Milyon kullanıcıdan bahsedilmiş durumda.

deloitte_vowifi_volte

Bu teknolojilerin günlük hayatımızda yer alan diğer  bir faydası ise mesela iş yerinizde veya otoparkınızdayken VoWifi ile başlattığınız telefon görüşmeniz, bu ortamdan dışarıya çıktığınızda VoLTE’ye transfer edilebiliyor. Kesintisiz bir iletişim sunan handover senaryosunun tersi de mümkün. Yani dışarıdayken başlattığınız VoLTE çağrısı kapalı alana girdiğinizde VoWifi’ya transfer edilip, çağrı sürekliliği sağlanıyor. Tüm bu servislerin, ülkemizdeki güncel kullanım alanları için son söz elbette ki operatörlerde. 🙂 Dünya’da yaygınlaşması önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi oranda artacak VoWiFi’ı, iPhone’unuzda nasıl kullanabileceğinizi anlatan bu kısa videoyu izlemenizi öneririm.

Yeni Teknoloji İnceleme: Türkiye’nin ilk iPhone VoWiFi Servisi Turkcell’den!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: