Teknoloji ve İnternet

Yakın Gelecekte Dijital Reklam

Dijital reklam harcamalarının yakın gelecekteki konumlanmasıyla merakta olanlar, aşağıdaki infografiği mutlaka incelesin. Infosys, eMarketer ve Forrester araştırmalarına göre bugün reklam pastasının en büyük oyuncusu olan televizyon, yakın gelecekte yerini online reklamın ölçümlenebilen, hedeflenebilen ve interaktif reklamlarına bırakacak. Tablet ve akıllı telefon piyasası geliştikçe pazarın geleceğiyle ilgili tahminler zaten gündemde. Yine Forrester’ın yayınladığı bir rapora göre, 2016 yılında dünyada 1 milyar adet akıllı telefon ve 760 milyon tablet bulunacağını öngörülüyor. ıptv_television

Peki giderek dijitalleşen hayatımızda, online reklam harcamalarında ne gibi değişimler bekleniyor? En önemlisi artık birey olarak alışkanlıklarımız değişecek. Mesela? Yakın gelecekte IPTV’nin yavaş yavaş hayatımıza girmesiyle bugünkü televizyon anlayışımızda ciddi bir değişim bizi bekliyor. Tabletler ve akıllı telefonlar aracılığı ile izleyeceğimiz televizyon artık biz nerdeysek ve neyi izlemek istiyorsak orda olacak, izlediğimiz programları tek bir dokunuşla sosyal medyaya taşıyabileceğiz. Ve tabi durum böyle olunca, televizyon da artık bu yeni yüzüyle hedeflenebilen ve ölçümlenebilen bir mecra olarak online reklam pastasında hakkettiği yerini alacak.

Evet tahminlere göre 2016’ya doğru yaklaşırken online reklam harcamaları geleneksel televizyon reklam harcamalarını geçecek. Ama IPTV’yi burda ayrı değerlendirmek gerekecek, zira potansiyeli büyük 🙂 Dijital reklamcılığın yükselen başarısında elbette arama motoru reklamcılığı ve display banner reklamları başrolde olacak. Özetle gelecekte mobil ve interaktif medya büyümeye devam edecek.

online-advertising-will-overtake-tv-ad-sales-in-2016-infographic

Yakın Gelecekte Dijital Reklam&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: