Teknoloji ve İnternet

Hem Artırılmış Hem Giyilebilir Gerçeklik “RideOn” (The First True Augmented Reality Ski Goggles)

İnternete bağlı cihazların sayısının her geçen gün artışı ile hayatımızda yer alan önemli bir gelişme de, şüphesiz giyilebilir cihazlar. Bu cihazların en popülerleri ilk etapta gözlük, saat, bileklik gibi örnekler olurken, artık giderek ayakkabıdan lense, çantadan t-shirt’e kadar günlük yaşantımızda giydiğimiz birçok nesne aslında bize bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar hale geldi. Akıllı telefonlarımız giydiğimiz bu cihazlardan gelen bilgilerin yönetilmesi için bize özel bir platform sağlarken, teknoloji de dış dünyayla ilgili algılarımızı zenginleştirmek konusunda bize her geçen gün daha da yardımcı oluyor.

Özellikle son dönemde giderek daha fazla adını duyuran Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) uygulamaları da artık boyut değiştirerek, sadece cep telefonu veya tablet üzerinden QR kod ya da Blippar gibi zengin reklam uygulamalarıyla harekete geçen kişiye özel içeriklerin yanı sıra, artık giyilebilir cihazlarla bize gerçek dünya ile sanal dünya arasında bağlantı sağlayabiliyorlar.

oculus_gear-ifa2014Bu özel uygulamaya sahip gözlüklerin en bilineni olan ve aynı zamanda IFA  2014 Berlin‘de deneyimleme şansı yakaladığım Samsung Gear Vr Oculus  gözlüğü, Artırılmış Gerçeklik uygulaması sayesinde kullanıcılara gerçek  üzerine eş zamanlı olarak ses,video veya 3D gibi dijital içerikler sunabilme yeteneğine sahip. Akıllı gözlüklere her geçen gün yenileri eklenirken, bazı markaların çalışmaları henüz tasarım aşamasında, bazılarının ki son kullanıcılara hazır durumda. Son olarak AugmentedReality.Org‘un paylaştığı Yeni Nesil Gözlüklerle ilgili araştırmasında, giyilebilir teknolojiler pazarında yer alan markalar ve gözlüklerinin hangi aşamada bulunduklarını grafikten inceleyebilirsiniz.

smart_glasses_2015

Evet, Artırılmış Gerçeklik cephesinde beklenti ve sunulan teknolojik cihazlar birbirine yakınsamaya başladıkça heyecan düzeyimiz de giderek artıyor, çünkü artık gerçeği gerçekten daha fazlası haline getirebilme olanağı sunan yeni nesil Artırılmış Gerçeklik uygulamaları artık bize eskisinden çok daha renkli bir dünya sunmakta. Yine AugmentedReality.Org’un araştırmasına göre özellikle yakın gelecekte, akıllı gözlük pazarındaki büyüme trendinin hızlaması bekleniyor.

smart_glassses_adoption_phases

Peki bu akıllı gözlülere Artırılmış Gerçeklik üzerinden bir de oyunlaştırma kurgusu eklendiğini düşünürsek? Evet, sonunda kayak tutkunlarının bir hayali gerçek oldu: Karşınızda RideOn “The First True Augmented Reality Ski Goggles”

rideon_ar

Özel yazılımı sayesinde kayak veya snowboard sırasında pisti eğlenceli bir parkura çevirebilen hem interaktivite özelliği sayesinde arkadaşlarımızla yarış keyfi yaşayabileceğimiz, hem sunduğu farklı oyun seçenekleriyle kayarken eğlenebileceğimiz, hem de performans bilgilerimizi inceleyebileceğimiz ve aynı zamanda oldukça şık bir tasarıma sahip RideOn, hayal gücümüzün sınırları zorlamakta! Videosunu izlerken şimdiden farklı spor dalları için de, giyilebilir teknolojilerde alternatif kurgular hayal etmeye başladık bile, değil mi? 🙂

 

Hem Artırılmış Hem Giyilebilir Gerçeklik “RideOn” (The First True Augmented Reality Ski Goggles)&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: