Teknoloji ve İnternet

Dijitalleşen Dünya’nın Kalbi: C Kuşağı

Günümüzde Dünya’da internet kullanan kişi sayısı 2,8 milyar. Ama aslında bu sayı Dünya nüfusunun yalnızca 39%’unu oluşturuyor. Diğer yandan Dünya nüfusunun 50%’sinin cep telefonun olduğu ve 41%’inin aktif internet bağlantısının olduğu öngörülüyor. internet_users_pupulationEvet günümüzde tüm medya etkileşimlerinin neredeyse 90%’ı ekranlarda gerçekleşiyor. Bu da özellikle mobil teknolojilerdeki gelişmelerin ne kadar kısa sürede kabul edildiğinin bir göstergesi aynı zamanda. Süre demişken, artık bir ürün ya da servisin 100 milyon kullanıcıya ulaşması günler haftalar alabiliyor. Telefon: 75 yıl, Facebook: 3,5 yıl, Instagram: 2 yıl, Candy Crush: 1 yıl. internet_users_time

Peki her geçen saniye daha da dijitalleşen Dünya’nın oyuncuları kimler? Tabii ki C kuşağı! 🙂 Google’ın Youtube kuşağı olarak da adlandırdığı C kuşağı ile ilgili Changing The Way Businesses Create Experiences kitabının yazarı Brian Solis: “Biz bilgi bulmak için Google’ı kullanıyoruz; onlar kararlarını Youtube videolarına göre veriyor.” diyor.  X–Y–Z kuşaklarının yaş ile sınıflandırılmasının aksine dijital bilgi-beceri düzeyiyle sınıflandırılan C kuşağı, aslında yeni bir kavram değil, trendwatching.com’a göre ilk olarak Şubat 2004’te kullanılmaya başlandığını görüyoruz. C kuşağını oluşturan bireyler, X-Y-Z kuşaklarında bulunan dijital okur-yazarlıktan daha gelişmiş, dijital düşünebilen ve aynı zamanda dijitali hayatının bir parçası haline getirmiş, sosyal medyayı aktif kullanan, blog’u olan, paylaşan oldukça aktif bireylerden oluşmakta.

Kuşakların dijital pazarlamadaki rolünün önemini düşündüğümüzde markaların hem C kuşağına hem de Z kuşağa inebilmesi gerekiyor.CMO_impact_2020 Emarketer’ın bir araştırmasına göre, üst düzey Pazarlama yöneticilerinin 2020 için öngördükleri trendlere de bakacak olursak, dijitalleşme sürecini etkin bir şekilde süreçlerine yansıtamayan markalar, sadece geleneksek medya ve iletişim araçlarıyla gençleşmeye çalışarak, giderek genişleyen C kuşağının kalbini kazanamayacaklar. Sonuç olarak, markalar için tavsiye: dijitalleşen Dünya’da hedef kitlenizi çok iyi tanıyın ve iletişiminizi hedef kitlenizin ihtiyacına en etkin mecra üzerinden gerçekleştirin.

Dijitalleşen Dünya’nın Kalbi: C Kuşağı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: