Teknoloji ve İnternet

#IFA2015’te Motto: Home, Smart Home

Her sene Dünya’nın en büyük teknoloji markalarının adeta birbirleriyle yarıştığı IFA geçtiğimiz hafta Berlin’de başladı. Ve bu yıl fuarın başrol oyuncusu, geçen yılda da olduğu gibi, yine Nesnelerin İnterneti’ydi.home_smart_home

Özellikle 2015 yılı itibariyle 4G’nin de genişlemesiyle birlikte IoT (Nesnelerin İnterneti) ile hayata geçen Ev Otomasyonu teknolojileri, Akıllı Ev aletleri ve Entegre Ev sistemleri fuara bu yıl adeta damgasını vurdu diyebiliriz. Nasıl mı?

LG henüz duyurusu yapılan SmartThinQ Sensor ile ev aletleriyle iletişim kurmanın önünü açmaya başladı. SmartThinQ Sensor, farklı cihazlarla iletişime geçerek cep telefonunuzdaki uygulamaya geribildirimlerde bulunabiliyor. Örnek vermek gerekirse standart bir çamaşır makinesinin kapağına LG-SmartThinQ-Sensor-yerleştirilecek bir sensörle çamaşır yıkamanın bittiğini uzaktan öğrenmek veya benzer şekilde buzdolabı kapağının kaç kez açılıp kapandığını takip etmek mümkün olacak. SmartThinQ Sensor ile beraber Smart Lightwave Oven (akıllı fırın) ve Smart Air Conditioner (akıllı klima) tanıtımını da yapan LG, Nesnelerin İnterneti’nin açık kaynaklı platformlarından olan AllJoyn ile uyumlu olarak çalışacak. Böylece SmartThinQ Sensor ile iletişim kurulacak cihazların sayısı LG ile sınırlı kalmayacak.

philips_ambilightPhilips, arka aydınlatmalı LED şeriti bulunan Ambilight TV modelini IFA 2015’te tanıttı. Philips’in TV’lerinde genelde  kullandığı Ambilight teknolojisini yeni modeli ile bir basamak daha yükselterek,  TV arkasındaki duvarda bir renk halesi oluşturarak ekrandaki görüntünün boyutunu artırmaya olanak sağlayan bir arka Ambilight aydınlatma sistemi sunuyor. Özel yazılım algoritmalarına dayalı TV’nin arkasına yerleştirilen LED şerit tabiri caizse projeksiyon görevini üstleniyor.

bosch_home_connectBosch ise Home Connect uygulaması ile IFA 2015’te oldukça ilgi topladı. Uygulama kullanıcısına, Bosch’un yarattığı üç dünyayı sunuyor: Aletler (Appliances), Tarifler (Recipes) ve Hizmet (Service). Kullanıcılar, Aletler kısmında, ilgili ev içerisindeki herhangi bir ağ bağlantılı alete erişebiliyor ve onları uygulama üzerinden yönetebiliyor. Uygulama kapsamında kapatma-açma, ısıtma modu, pişirme süresi, başlangıç ve bitiş zamanı, ısı derecesi ve her yerden her zaman yapılabilecek diğer ayarlar da bulunuyor. Tarifler veritabanı da aynı şekilde son derece yararlı. Tarif asistanı, tarifin tüm adımlarını tek tek açıklıyor. camera_refrigeratorAynı zamanda önerilen ayarları kolayca  cihazınıza gönderebiliyorsunuz. Ve son olarak Alışveriş Listesi de size, yapmayı planladığınız yemek için gereken tüm malzemelerin buzdolabınızda olup olmadığını belirlemeniz için yardımcı oluyor. Daha ne olsun? 🙂

samsung_sleepsense_1

Samsung IFA 2015’te, uykunun sağlık açısından ne kadar önemli olduğuna değinen ve bu konuda çalışmalarını Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte Sleep Sense isimli uyku takip sisteminin tanıtımını gerçekleştirdi. SleepSense işin özünde, yatağınızın altına yerleştirip, ardından telefonunuzla eşleştirdiğiniz bir sensör. Ürün, toplam uyku süreniz, uyku verimliliğiniz, uykuya dalmanızın ne kadar zaman aldığı, kaç kere uyandığınız, REM’de geçirdiğiniz süre gibi verileri işleyerek size bir uyku puanı veriyor. Aynı zamanda evinizin ağa bağlı olan sistemlerini uykunuzu optimum düzeyde verimli kılabilmeniz için çalışan otomatik bir sistem olarak geliştirebiliyorsunuz. Böylece uykunuzu ve uyku düzeninizi, ayrıca uyku veriminizi takip eden sistemle, siz uykuya daldığınızda otomatik olarak televizyonunuz kapanabiliyor ya da odanızın hava kalitesini ve sıcaklığı metabolizmanızla entegre ilerliyor.

Addwash_2Samsung’un diğer yıldız konumunda olan özel ürünü ise AddWash isimli akıllı çamaşır makinesiydi. AddWash’ın en büyük özelliği de alanında bir ilke imza atarak yıkamanın hangi aşamasında olursanız olun, işlemi durdurup yeni çamaşır eklemenize izin veren yapısı olarak açıklandı. Özetle, IFA 2015’e Akıllı Ev sistemleri damgasını vurdu.

İlk zamanlar Nesnelerin İnterneti alanında Nest gibi dikeyde tek bir işleme odaklanan ürünlerin çıkması oldukça ses getirirken artık akıllı bir cihazın, kullanıcıların yaşam alanlarıyla  birlikte bir bütün olarak tasarlanmasının gerekli olduğu bir dönemdeyiz. Bu arada evet Ev önemli, ama Ev’in dışını da unutmamak lazım. Samsung yetkilileri IFA 2015’te ayrıca BMW ve Volkswagen ile ortak bir çalışma içinde olduklarını ve otomotiv sektörünün de akıllanmasına katkıda bulunduklarını belirtti. Volkswagen ile geliştirilen yeni uygulamaları merak edenler için detaylar videoda. 🙂

#IFA2015’te Motto: Home, Smart Home&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: