#CSTAYLA Trendler Teknoloji ve İnternet

Moda ve Kozmetik Dünyasında “Akıllı” Trendler

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan ve aynı zamanda bir teknoloji karnavalı olarak ifade edilen Consumer Electronics Show (CES) 2016 sona erdi. CES 2016’da bu yıl 3 binden fazla irili ufaklı şirket ve tüketicilerin dikkatini çekmek için geliştirdikleri yeni ürünleri stantlarında sergilerken aynı zamanda akıllı otomobillerden dijital evlere, nesnelerin interneti ve insansız hava araçlarına kadar pek çok yıkıcı teknolojileri de ( Disruptive Technologies ) sunarak, yeni nesil teknolojilerde yaşanacak yeniliklerin ipuçlarını da verdi diyebiliriz. Yeni ürünlerin arasında günlük hayatı kolaylaştıran modeller de yer alırken, özellikle moda ve kozmetik sektörünün geleceğine ciddi anlamda yön verecek özel cihazlar da teknoloji tutkunlarıyla buluştular. Bu yeni nesil ürünlere aslında cihaz demek pek te kolay olmuyor. 🙂 Neden mi? Hep beraber inceleyelim.

samsung_wearables_humanfit_ces2016

İlk olarak Samsung’u ele alalım. Giyilebilir teknolojilerde Samsung bu yıl CES 2016’da pek çok farklı ürününü tanıttı. Özellikle NFC teknolojisini içinde sakladığı akıllı takım elbise modelleri, güneş enerjisiyle şarj olan çantaları ve günlük aktiviteleri ölçüp kullanıcılarına sağlıklı yaşam tavsiyeleri sunan akıllı kemerleri oldukça ilgi çekti.

Sağlıklı yaşamdan bahsetmişken, kozmetik sektörü devi L’Oréal ise, “Çok Güneşte Kalınca Uyarı Veren Cilt Bandı” ile bu sene giyilebilir teknolojiler alanına giriş yaptı. Ürün, saat veya herhangi bir tür takı değil. İrlandalı mühendislik firması olan PCH ile birlikte geliştirilen band, vücuda yapıştırılıyor ve UV ışınına maruz kalma oranını ölçüyor. 

loreal_wearables_my_uv_patch_ces2016

Adı “My UV Patch” olan band, 2,5 cm. çapı ile oldukça küçük esneyen bir sensör. Işına maruz kalan bölgeye 5 güne kadar yapıştırılabiliyor. Akıllı telefonunuzu sensör ile eşleştirdiğinizde, UV ışınına ne kadar maruz kaldığı gözlemlenebiliniyor. Böylece güneş altında özellikle çocukların ne kadar süre kalmaları gerektiğine yönelik oldukça etkin bir ürün olarak, sağlık alanında ailelerin önemli bir ihtiyacına cevap olabileceği de söylenebilir. Konu güzellik olunca, ölçülebilirlik te bu alanda teknolojiyle fark yaratan bir hal aldı artık. Swarovski de, bu alana öncülük etmeye devam ediyor. Geçen seneden bu yana akıllı aksesuar çalışmalarına hız kesmeden devam eden marka, hem Huawei hem de Misfit Shine ile bir işbirliğine girerek farklı temalardaki yeni nesil akıllı aksesuarlarını bu yıl fuarda teknoloji ve moda tutkunlarına sergiledi.

swarovski_activity_tracking_jewelerry_ces2016

Fuarda sağlıklı yaşam ve günlük aktiviteler alanında fark yaratan bir diğer marka da ünlü spor giyim firması New Balance oldu. Intel ile akıllı saat hazırladıklarını bildiren New Balance ayrıca Mayıs 2016’da Intel‘in RealSense teknolojisini kullanarak geliştirdiği ayakkabısını da satışa sunacaklarını paylaştı.Ayakkabının ilk satışa çıkacağı mağaza ise Boston’da bulunacakmış. Bu özel koşu ayakkabısı ve akıllı saat ile kullanıcılar spor esnasındaki performanslarının tüm detaylarına ulaşabilecekler. Android Wear tabanlı olacak olan akıllı saatin ise gelecek Kasım 2016’da satışa sunulması bekleniyor.

intel_wearables_newbalance_ces2016

Intel’in giyilebilir teknolojiler alanında yaptığı yatırımlarından bir diğeri ise Daqri‘nin yeni nesil sanal gerçeklik kaskı. İki firmanın da kendi alanlarında yıllardır yaptığı çalışmaların sonucunda; Daqri’nin geliştirdiği tracking (obje takip) sistemi ile Intel Real Sense teknolojisi birleşince bu kask için şu an piyasadaki tam anlamıyla profesyonel kullanımda en güçlü teknoloji diyebiliriz. Intel tarafından geliştirilen “perceptual computing” desteği ile sahada kullanılmaya başlandığında hızlı bir şekilde süreçleri öğrenip, kendini geliştirmeye başlayacak bir sisteme sahip olan kask giyilebilir teknolojiler alanında ciddi anlamda rakiplerine göre fark yaratacağa benziyor.

Detaylarını aşağıdaki videodan da izleyebileceğiniz bu akıllı kask, şimdilik sadece saha kullanımlarına özel tasarlanmış durumda olsa da, bireysel kullanıma sunulduğunda bu kaskla kayak yapmak şu an hayallerimden biri diyebilirim! 🙂

Moda ve Kozmetik Dünyasında “Akıllı” Trendler&rdquo için 1 yorum

  1. Pingback: Akıllı Ürün İnceleme: La Roche-Posay’den Giyilebilir UV Ölçen Bant, My UV Patch

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: