Teknoloji ve İnternet

#Webrazzi16 Notlarım: Hayatımız Mobil-Online Video-Sosyal Medya

İnternet girişimleri, sosyal medya ve dijital pazarlama konularına odaklı herkesin yakından takip ettiği, Türkiye’nin en popüler teknoloji bloğu Webrazzi‘nin her yıl düzenlediği ve aynı zamanda sektöre yön veren herkesin bir araya gelme fırsatı yakaladığı Webrazzi Summit bugün yine dolu dolu gerçekleşti. Hatırlıyorum da, neredeyse 50 kişilik gruplarla başlayan ilk Webrazzi’lerden bugüne, internet ekosistemine yön veren birçok ajans, mecra, altyapı, medya kurucuları, yöneticileri ve yatırımcılar yine bugün de sahnede, dijitale olan tutku ve inançlarıyla bol bol data içeren konuşmalarıyla sektörü değerlendirdiler. Öne çıkan üç odağın başında ise yine mobil vardı. 🙂

alemsah_webrazzi_164129 Grey CEOsu Alemşah’ın sunumunda yer alan mecra bazlı reklam harcamalarını değerlendirirken mobil internet kullanımındaki ciddi artışın dijitale yön verdiğine değindi. Ayrıca “yeni nesil” müşterilerin günümüzde pek çok cihaz veya ekran üzerinden markalarla etkileşime girdiklerini ve bu alanda “deneyim tasarımı“nın kritik bir rolü olduğunu vurguladı. Bu arada ekran demişken, evet izlemeyi seviyoruz 🙂 ve tabii ki online video, mobilden sonra yine Webrazzi Summit’te birçok konuşmacının ana başlıklarındandı.

kanal_d_youtubeDoğan TV Holding Dijital Reklam ve Satış’tan Sorumlu Grup Başkan Yardımcısı Haymi Behar sunumunda, Kanal D Youtube Eylül ayına ait çarpıcı kanal verilerini paylaşırken, dünyanın en büyük müzik topluluğu @netdcom özelinde de, kullanıcılarının %25’inin yurtdışından olduğu gibi ilgi çeken bazı dip notları da paylaştı. Ayrıca DTVH kanallarının reklam satışında YouTube ile resmi olarak partner olduklarını da açıkladı.

img_5862

Mobil ve online videodan sonra ise, öne çıkan üçüncü başlık sosyal medyanın günlük hayatımızdaki gizli gücü oldu. “Türkiye’de Instagram ve Kullanıcı Davranışları” sunumuyla, Facebook Türkiye’den İlke Çarkçı ülkemizde 22 milyon aktif Instagram hesabının olduğunun altını çizerken, yine aynı araştırmaya göre haftanın her günü, günde ise en az 13 kez bu hesaplarımızı kontrol ettiğimizi paylaştı. 🙂 Sunumunu ise, Instagram kurucusu Kevin Systrom‘un bu bağlılığımızı en iyi özetleyen o efsane cümlesiyle tamamladı: “Instagram is a real-time visual pulse for what is happening in the world.”

img_5863

Ayrıca Summit içinde yer alan ve girişimcilik ekosistemiyle yeni girişimleri buluşturan Webrazzi Arena’da, aynı zamanda kendileriyle tanışıp, sohbet etme fırsatı da yakaladığım Evdeki Bakıcım bu senenin şampiyon girişimi seçildi. Lokasyon bazlı “mobilefirst”stratejisi ve sosyal medya etkileşimli büyüme stratejileriyle önümüzdeki yıl adını daha sık duyacağız şimdiden söylemesi. 🙂

Bu sene de yine dolu dolu geçen bir Webrazzi Summit daha geride kalırken, yazıma ekleyemediğim diğer tüm konuşmacıların oturumları veya paylaşımları için buraya tıklayabilirsiniz. Organizasyonda emeği geçen herkese ve tabii ki Arda Kutsal‘a ise biz internet tutkunlarını bir araya getirdiği için ayrıca tekrardan teşekkürler.

#Webrazzi16 Notlarım: Hayatımız Mobil-Online Video-Sosyal Medya&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: