Teknoloji ve İnternet

“We Are Social 2019” Soruyor: Günde Kaç Saat İnternetteyiz?

2019’a henüz girmişken, dijital dünyada bu yıl nelerle karşılaşacağımızın heyecanını yaşamaya başladık. Bu yıl her geçen gün daha da popüler hale gelen video içeriklerle daha sık karşılaşacağımız, sesli arama ve yapay zeka uygulamalarının yükselişe geçeceği, mobil uygulamaların web siteleri ile yarışacağı, giyilebilir teknolojilerin günlük yaşantımıza entegre olacağı ve kişiselleştirmenin giderek önem kazanacağı bir 2019 bizi bekliyor, şimdiden söylemesi.

Pazarlamayı ve özellikle dijital pazarlamayı etkisi altına alacak bu trendler bir yana, Dünya’daki tüm dijital verileri tek bir raporda sunabilen ve aynı zamanda ülke bazlı analizleri de içinde barındırarak, Pazarlama ve Reklam teknolojileri ile ilgili herkesin, her yıl Ocak ayında dörtgözle beklediği Hootsuite ve We Are Social tarafından hazırlanan Digital 2019 raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı!

digital_around_the_world_2019

Rapor globalde internet kullanımının her gün 1 Milyon kişi arttığını gösterirken, şu an 5.1 Milyar tekil kişi mobil teknolojileri kullanmakta. Ne yazık ki henüz internet kullanımı Dünya nüfusunun yarısından biraz fazla. Bu yıl toplamda 366 Milyon kişi daha internet kullanmaya başlamış olsa da, hala 3,5 Milyar insanın internet erişimi olmaması oldukça düşündürücü bir durum. Bu nedenle SpaceX, Google ve Facebook gibi devler daha geniş kitlelere ve Dünya’nın en ıssız alanlarına internet ulaştırmak için projeler geliştirmekte.

turkey_digital_2019

Türkiye verilene baktığımızda ise, en göze çarpan durum 43 Milyon Facebook kullanıcıyla dünyada dokuzuncu, 38 Milyon Instagram kullanıcısıyla beşinci sırada yer almamız. Dünya’da Facebook büyürken, Türkiye’de 1 Milyon kullanıcının hesaplarını kapatmış olması ise, ayrı bir kahve sohbeti konusu diyebilirim. 🙂

daily_time_spent_global_2019

 

ceylo_internet_time

Peki onca veri arasından, bu raporda beni en düşündüren analizi sorarsanız, cevabım hazır: Günde ortalama 6 saat 42 dakikayı internette geçirdiğimiz gerçeği… Şu an zaten bu yazıyı okuyorsanız, siz de günde ortalama ne kadar zamanınızı internette geçirdiğinizi düşünmeye şimdiden başlayabilirsiniz. Dilerseniz, sosyal medya hesaplarımdan mesaj yollayarak veya bu yazıya yorum bırakarak günde ne kadar zaman internette olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Bekliyorum! 🙂

 

“We Are Social 2019” Soruyor: Günde Kaç Saat İnternetteyiz?&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: