#CSTAYLA Trendler Teknoloji ve İnternet

Google Shopping, Amazon’a e-ticarette Göz Kırpıyor 😉

Dünya internet devleri, 90’lı yılların ortalarında henüz birer bebekken, 1995’te Jeff Bezos Amazon’u kitap satmak için kurar ve 2 yıl sonra da, google.stanford.edu.com ile Google web dünyasına adımını atar. O günlerden bugüne, neredeyse 20 yıl geçer ve şu an bu iki markanın durmayan yarışı ivmelenerek devam eder. Evet; Amazon ve Google, Dünya global ekonomisini hız kesmeden şekillendirmekteler.

İçinde bulunduğumuz şu günlerde ise Google, Shopping platformu arayüzündeki yeniliklerle e-ticarette Amazon’a göz kırparak uçtan uca kesintisiz alışveriş deneyiminin de kapılarını aralayarak bu efsanevi yarışa farklı bir boyut katmaya hazırlanıyor.

new-google-shopping

Dijital reklam dünyası devi Google’ın, içinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar US reklam pazarında 1% pazar payı kaybedeceği öngörülmekte. Diğer yandan aynı raporda, e-ticaret devi Amazon’un ise 2% artışta olması bekleniyor. Google için “reklamlar”, zirveye giden yol anlamına gelmekte. Her ne kadar “reklamlar”, Amazon için Google’da olduğu derecede ilk öncelik olmasa da, biz kullanıcılar için giderek artan akıllı cihaz sayımız ve onlarca alışveriş platformundaki bir sürü hesap ve şifremiz nedeniyle, sadelik ve hız arayışımız önümüzdeki dönemde şekillendirecek.

emarketer_us_adspending_2018_19

Evet şüphesiz online alışveriş tutkunlarının hayali: en “kişiselleştirilmiş” alışveriş. İşte bu hayal Google Shopping platformu sayesinde e-ticaret ekosistemini bambaşka bir boyuta sürükleyecek, hem de “Google Garantisi ile”. 1A44AD5D-AC64-465A-9AE8-ADCD850912B3 Online alışveriş deneyimimizde artık kullanıcı yorumlarından fikir veya paylaşılan fotoğraflardan ilham alıp, ardımızda bıraktığımız dijital ayak izleri sayesinde alışveriş deneyimimiz daha hızlı, sade ve akıllı olacak. Üstelik kişiselleştirilmiş alışverişimizi (aşağıdaki Target örneğindeki gibi) dilersek anlaşmalı mağazalardan da teslim alabileceğiz. Online-offline etkileşimine tam gaz devam. 🚀

B9EEA531-D214-4DB4-8C10-878BC9C5D388

Bugün Google, alışveriş yapanların binlerce mağazadan milyonlarca ürünü keşfetmesi ve karşılaştırması için sürükleyici yolculuğun en başında olarak kabul edilse de, Google Shopping, artık e-ticarette yerini sağlamlaştırmak ve Amazon’un tahtına göz dikmekte. 

Google’ın alışveriş yaklaşımındaki yeni değişikliklerden biri ise,  YouTube, Google Image ve Google Discover gibi ağ sitelerine yapılan envanter genişletme işlemi. Global verilere göre, online kullanıcıların, % 40’ından fazlası, YouTube’da keşfettikleri ürünleri satın aldıklarını söylemekteler. Google bu sayede, “Shoppable” deneyimini içerecek şekilde hızlı ve emin adımlarla ilerlemekte. Bu ilerleme, farklı Google platformlarında bulunan izleyicileri, arama ve alışveriş davranışlarına dayanarak, hesaplamalı bir şekilde hedeflemeyi amaçlayacak. Sonuç? Daha bütünsel daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi elbette.

new-Google-Shopping-2

Google Shopping’in hedefi, kullanıcıların satın alma yolculuğunda tek noktadan bir mağaza sunmak. Evet, Google ve Amazon’un ürün dağıtım ve gönderim ağı farkı hem kullanıcı satın alma deneyimine hem kusursuz teslimat ve müşteri memnuniyetine uyumunu izlemeye devam ederken, biz kullanıcılar bu yarışın ivmelenmesinde kilit rol oynayacağız. Acaba en mükemmel satın alma deneyimi nasıl şekillenecek? Google, Amazon’un yerini mi alacak? Videoyu izleyelim. Ardından konuyla ilgili paylaşımlarınızı DM veya yorumlardan bekliyorum! 👩🏻‍💻

Google Shopping, Amazon’a e-ticarette Göz Kırpıyor 😉&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: