#CSTAYLA Trendler Teknoloji ve İnternet

AWS Pop-Up Loft İstanbul’19 Notları

IMG_1276 2

Amazon Web Services (AWS) tarafından start-uplara, işletmelere ve AWS meraklılarına çeşitli aktiviteler, eğitim atölyeleri ve etkinlikler sunan Türkiye’deki ilk Pop-Up Loft, geçtiğimiz hafta 16 – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul’da Galata Rum İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti. Kapılarını girişimcilere, geliştiricilere ve teknoloji tutkunlarına açan AWS Pop-Up Loft’ta 50’den fazla oturumla, teknik workshoplar, uygulamalı eğitimler, AWS uzmanlarından bire bir destek olanakları ve networking buluşmaları gibi çeşitli etkinlikler gerçekleşti. Katılımcılar aynı zamanda AWS’nin en yetkin uzmanları ile görüşerek çözüm mimarlarından ve fikir önderlerinden teknik rehberlik alabildiler.

AWS Pop-up Loft Istanbul, ilk haftasında, Amazon.com CTO’su Dr. Werner Vogels tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Türkiye’nin önde gelen şirketlerindeki dijital dönüşümü gerçekleştiren iş ve teknoloji dünyasının liderleri bir araya gelerek, bugünün işletmeleri için bulutun sağladığı güçlü fırsatların değerlendirildiği “Transformation Day” etkinliğine de ev sahipliği yaptı.

IMG_1272

Benim de farklı oturumlarına katılma fırsatı bulduğum ikinci haftasında ise, 23 Eylül’deki Machine Learning atölyesi, 25 Eylül’deki Start-up Günü ve 27 Eylül’deki Serverless Mimari eğitimi gibi çok çeşitli teknik oturumlar ekosistemi bir araya getirdi.IMG_1280

Aklımda kalanları sorarsanız, özellikle Veri’nin önemi kadar, Veri’den anlamlı sonuçlar çıkartmanın değeri, etkinlikten sonra şu aralar gündemime aldığım notların başında geliyor. Evet günümüzde her sektörde ve her ölçekteki şirkette veriyi gerçek zamanlı oluşturup veri analitiği yapabilmek için onca efor harcanmakta. Ancak başarıya giden yolda en kilit nokta, bu eforu anlamlandırarak aynı zamanda yeni ürün geliştirip veya süreç iyileştirip verimliliği arttırabilmek. Girişimler için, özellikle de büyüme sürecindeki girişimler için büyümeyi doğru yönetebilmek, ölçeklendirip Strateji – Kültür ve İnsan odağında eldeki veriyi analiz edip, analizden anlamlı aksiyon planları çıkartıp rotayı beslemeleri, o girişimin başarıya koşması veya kaosa sürüklenmesi gibi yol ayrımlarında en temel noktayı temsil ediyor.

AWS Pop-Up Loft’ta aklımda kalan en çarpıcı oturumlardan biri de ekosistemin Yeni Nesil Kafası , Ömer Abisi 🙂 Ömer Erkmen’in yer aldığı Melek ve Tohum Yatırımcılar oturumu oldu.

IMG_1285

Yatırımcılar nelere dikkat etsin? Bir girişimin olmazsa olmazı nedir? gibi soruların odak olduğu oturumda esas olarak, girişim fikrinin hayata “nasıl” geçirildiği, takımın “bir” olması gerektiği ve o takımın projeksiyonu ile girişimdeki sosyal, kültürel ve entellektüel sermaye dengesinin son derece önemli olduğunun altı çizildi.

Amazon Web Services’a bu faydalı etkinliği teknoloji ve girişim ekosistemi oyuncularına sunduğu için tekrar teşekkür edip, gelecek yeni organizasyon ve buluşmalara geri sayıma devam diyorum!

AWS Pop-Up Loft İstanbul’19 Notları&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: