#CSTAYLA Trendler Teknoloji ve İnternet

Black Friday ve Yılbaşı Dönemi Öncesi Markalar Alışveriş Sezonu’na Nasıl Hazırlanmalı?

Özel günler şüphesiz yılın en büyülü dönemlerinden biridir. Yazı geride bıraktığımız şu günlerde, yeni sezon heyecan ile sosyal medyadan ilham alıp kendimizi bir anda markaların ödeme sayfaları veya kasalarda bulduğumuz anlar çoğalmakta. Bir yandan da bulduğu o en uygun parçayı sevdiklerine WhatsApp – Messenger gibi çeşitli mesajlaşma uygulamaları veya Instagram üzerinden paylaşıp, ya yorum alan, ya da “like” peşinde koşanların bu yazıyı okurken gülümsemelerini görür gibiyim. 🙂

holiday_22

Evet, 11:11 veya Black Friday gibi yaklaşan kampanya dönemleri ile Yılbaşı’na adım adım yaklaşırken özellikle sevdiklerimize en mükemmel ve en uygun hediyeyi bulmak odağımız haline geliyor. Bu dönemde markaların bunun gerçekleşebilmesi için en doğru istatistikleri elde edip, en doğru reklam araçlarını kullanmaları gerekir. Aslında Yılbaşı’nın büyüsü, bu dönemde ortaya çıkan fırsatları da temsil eder. Özel günler, yeni alışveriş tutkunlarına markanızın tanıtımını yapmak ve çok sayıda yeni alıcının ilgisini çekmek için harika bir zamanlardır. Bu sezon aynı zamanda, mevcut müşterilerinizle etkileşimi artırmak için de harika bir fırsat sunar. Peki, markanız için bu büyülü dönem gelmeden hangi adımlar atılmalıdır? Cevabı 4 anahtar maddede gizli:

1) Alışveriş Sezonu İçin Planlama Yapın: Sales Force’un State of The Connected Consumer araştırmasında da ele alındığı gibi, eskiden perakendede markalar kullanıcılara reklamlar aracılığı ile erişip kendi web siteleri veya uygulamalarına çağırıp alışverişi orda tamamlatmalarına odaklıydı. Ancak geçtiğimiz yıl bu durum değişti ve artık giderek kullanıcılar oldukları yerde (bu bir oyun olabilir veya Instagram gibi ilham almaya en açık oldukları platformlar olabilir) alışverişi tek bir kanalda, o an bulundukları kanalda tamamlamaya daha eğilimli. Aynı araştırmaya göre, tek bir satın alım için ise kullanıcıların 64%’ü çok kanallı deneyimden geçerek karar vermekte (video 44. saniye).

Bu nedenle, kullanıcılarınızın en çok zaman geçirdiği platformlarda görünür olun ve bu görünmeler için de mutlaka bir takvim oluşturun. Aşağıda Google’ın geçen yıl Kasım-Aralık dönemi için sunduğu takvimini paylaşıyorum. Siz de markanız için benzer tasarımla ilerleyebilir, takvimi medya bütçesi planlamanız için de değerlendirebilirsiniz.

Google_Takvim_2018

2) Ürün Çeşidinizi Arttırın, Müşterilere İlham Verin: Hediye seçme/alma dönemleri gelmeden gerek online gerek offline platformlarınızda anketlerle veya çoktan seçmeli yönlendirme alanları ile potansiyel hediye alıcılarınızın birkaç hafta sonraki ihtiyaçlarını önceden öğrenmeye çalışın ve hazırlıklarınızı buna uygun dataya dayalı şekillendirin. A/B testlerin gücü ile de kullanıcılarda farklı soru tiplerinin etkileşimleri ne kadar arttırdığını gözlemleyin.

ab-testing

3) Hem Dijital Hem Mağaza Vitrininizi Hazırlayın: Elinizdeki verilere dayanarak hem online hem de offline platformlarınızı etkileşimi en üst seviyeye çıkaracak ve potansiyel hediye alıcılarınıza en anlamlı deneyimi sunacak ürün ve içerikleri ön planda tutun. SMS, Email, Web Push, App Push veya Messenger üzerinden kullanıcıların online davranışlarına (sepeti terk ettiyse, baktığı ürünün stoğu geri geldiyse, özel indirim başladıysa) uygun içerikler, kişisel yönlendirmeler duyurun.

Black-Friday_3

4) Mobil Deneyiminizi Mükemmelleştirin: Her ne kadar gün geçtikçe daha fazla dijital mecra hayatımıza girse de yine de perakende için mağazadaki fiziksel deneyim hayatımızda hep var olacak. Özellikle de hediye seçme, alma, paket ettirme gibi durumlarda zaman Aralık ayında giderek daraldığında online’dan ürün bakıp hemen offline’dan satın alma oranları artacak. İşte bu noktada mobil uygulama veya mobil sitenizden trafik artacak ve “en yakın mağaza seçme”, “stopu var mı” gibi sorulara karşı hazırlıklı olmak, Alışveriş Sezon’unda başarının anahtarı olacak.

Online_Shopping_11

Özetle, yaklaşan yoğun kampanya dönemleri öncesi markalar yılın en etkili kampanyalarını  oluşturup, yeni taktikler deneyip, büyüme fırsatları ile satışları arttırmak için çabalarken, kullanıcılar için de birbirinden mükemmel kampanyalar çok yakında… Şimdiden keyifli ve verimli bir Kampanya Sezonu olması dileğiyle! 🙂

 

Black Friday ve Yılbaşı Dönemi Öncesi Markalar Alışveriş Sezonu’na Nasıl Hazırlanmalı?&rdquo için 1 yorum

  1. BİLGİLENDİRİCİ YAZI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: