#CSTAYLA Trendler Teknoloji ve İnternet

Coronavirus Sonrası “Yeni Normal” Dünyamız

2020… Tarihe “değişim” yılı olarak geçecek ve biz de geçiş dönemi takımı oyuncularıyız. Çünkü bu bir takım oyunu. Dünya’da belki de bu zamana kadar hiç de alışık olmadığımız derecede “aynı gemide”yiz. Evet tek takımız ama bir o kadar da Coronavirus Covid-19 isimli bir virüse karşı korunmasızız. Peki çare küresel dayanışma mı, ulusal izolasyon mu?

new world corona

Ekonomimiz, sağlığımız ve yeni yaşam koşullarımız içinde bulunduğumuz bu dönemde yeniden şekilleniyor. Evet her kriz kendi hikayesini yaratır. Son olarak 2008 krizindeki ekonomik daralma sonrası, Paylaşım Ekonomisi hayatımıza “Yeni Normal” olarak girmişti. Bu ekonominin hayatımıza Airbnb, Uber ya da Lime gibi girişimleri hızlıca dahil etmesinde, teknoloji en büyük güçtü.

Teknolojinin hayatımızın her anına girmesi veya Dijital Dönüşüm gerçeği, bugün artık birçoğumuz için sadece bir X influencer’ın “Instagram hikayesi” veya Y Girişimcilik – Pazarlama seminerindeki Yıkıcı Teknoloji – Endüstri 4.0 “sunumu” değil.

Bugün eğer ekibimize kesintisiz “Uzaktan Çalışma” ortamı sağlayabiliyorsak, getir_siparis_1sokağa çıkmaması gereken aile büyüklerimizin kapısına kadar en uygun hijyen şartları içinde Getir veya Banabi gibi girişimler sayesinde erzak ulaştırabiliyorsak ya da ev temizliği hizmeti dikeyinde yola çıkan MutlubiEv’in Coronavirus Covid-19 ile değişen ihtiyaçlarımıza birkaç gün içinde evrilen yeni iş modeli sayesinde ev/işyerimizi dezenfekte ettirebiliyorsak, tamamen teknolojinin ve zor şartlara hızlı adapte olabilme yetenği olan start-up kültürünün gücü sayesinde “Yeni Normal” düzenimizi kolayca oluşturabiliyoruz.

Mutlubiev_corona_1

Artık Coronavirus Covid-19 sonrası dönemdeyiz ve hayatımız asla eskisi gibi olmayacak. Bir düşünün, 2019 Sonbahar’ında kalabalık bir kafede kahvenizi bekliyorsunuz ve yanınızda biri öksürdü. Tepkiniz ne olurdu? Ya şimdi? En sevdiğimiz restorana bugün gidip oturamıyoruz, sadece maskeli kurye ile paket servis alıyoruz, üstelik kafamızda binbir çeşit hijyen sorusuyla.

corona_delivery_1

Evet yeni nesil teknolojiler sayesinde birbirine bağlı (connected) yaşantımız, uzun süredir şekillenmeye çalışırken, bugün Coronavirus Covid-19 ile yıkıcı bir hızda yeni alışkanlıklar ediniyoruz. Ülkeler sınırlarını kapatırken, evimizde karantina günleri yaşarken alışkanlıklarımız, tepkilerimiz, korunma içgüdülerimiz veya ödeme alışkanlıklarımız bile bugün, siz bu yazıyı okurken şu dakikalarda değişiyor.

2020 kesinlikle bir değişim ve öğrenim yılı olarak tarihe geçiyor. Birçok kurumsal şirket yöneticileri ve çalışanları belki de hayatlarında ilk defa uzaktan çalışmayı deneyimliyor, verimlilik değerlerini sorguluyor. Daha önce hiçbirimiz sosyal ve ekonomik açıdan bu derece yıkıcı bir değişimin içinde hiç bulunmuş muyduk? Hayır.

Remote_1

Coronavirus Covid-19 ile akıllara kazınan en çarpıcı iki görüntüden biri şüphesiz İtalyanların balkonlarından birbirlerine şarkı söylemesi oldu. Bir diğeri ise, Çin’de fabrikaların kapanması sonrası uzaydan çekilen ve kapanmanın iklim değişimine olumlu yansımasını gösteren analiz. Bu yıl belki de ilk defa Dünya’mıza karbon ayak izimiz hiç hesapta olmayan bir şekilde, plansız olarak “olumlu” etki edecek.

Evet bir virüs, bu değişime neden oldu, zaman makinemizi belki 10-20 yıl ileriye sardı ve hayatımızda önceliklerimizi, tercihlerimizi bir anda değiştirdi. Coronavirus Covid-19 ülke, cinsiyet, yaş, ırk, varlık, konum, hiçbir etken tanımayarak bizi durdurdu ve iç sesimizi dinlememizi sağladı. Bazen ülkeler yardım beklerken yalnız kaldı, AB’nin geleceği sorgulandı, bazen de bir virüse karşı küresel bir dayanışma hissedildi.

corona_balkonies

Milyonlarca yıldır, insanoğlu kendini içinde bulunduğu koşullara adapte ederek bugünlere gelmeyi başardı. Şimdi de başaracağız, karantina günlerimiz de geçecek…  Ama aldığımız kararlar kalıcı olarak hayatımızı etkileyecek. Teknolojik gücümüz ve zorluklara karşı hızlı adapte olabilme becerimiz geleceğimiz şekillenecek.

Dünya’mıza ve kendimize daha iyi bakarak, beslenmemize / hijyenimize özen göstererek, sanatı ihmal etmeyip balkonlardan şarkı söyleyerek “Yeni Normal” Dünya düzenimizde en az kayıpla, Coronavirus Covid-19 ve ileride bizi bekleyen olası salgınları Küresel Dayanışma, Teknoloji, Bilim ve İnovasyon kültürüyle yenmek üzere…

Coronavirus Sonrası “Yeni Normal” Dünyamız&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: